Türkçe öğretmeni adaylarının dijital yetkinliğini artırmaya yönelik Canva kullanımının öğretimi
Training of Canva to develop the digital competency of preservi̇ce Turkish language teachers
- Tez No: 911723
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİNER ONAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkçe öğretmeni adaylarına dijital yazma aracı Canva ile metin şeması oluşturma öğretiminin öğretmen adaylarının dijital yeterlilik ve Web 2.0 aracı kullanma yetkinliğine etkisi ve sonuçlarını değerlendirmektir. Araştırma, ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen modelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümü 3. sınıf öğrencilerinden 60 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, Tınmaz (2004) tarafından geliştirilen“Bilgisayar Yeterlik Ölçeği ve Çelik (2020) tarafından geliştirilen ”Web 2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeği“ ile araştırmacı tarafından geliştirilen ”Metin Şeması Değerlendirme Rubriği" kullanılarak değerlendirilmiştir. Bilgisayar Yeterlik Ölçeğinde Cronbach Alpha katsayısı .87 olarak hesaplanmıştır. Web 2.0 Araçları Kullanım Yetkinliği Ölçeğinde Cronbach alfa güvenirlik katsayısı .96 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects and results of teaching Turkish teacher candidates how to create text schema using the digital writing tool Canva on the teacher candidates' digital competence and Web 2.0 tool usage competence. The study was designed as a quasi-experimental model with the pretest-posttest control group. The research study group consists of 60 pre-service teachers from the 3rd year students of Hatay Mustafa Kemal University, Department of Turkish Language Teaching in 2021-2022 academic year. The data were evaluated using the“Computer Proficiency Scale”developed by Tinmaz (2004), the“Web 2.0 Tools Usage Competence Scale”developed by Çelik (2020), and the Text Schema Evaluation Rubric developed by the researcher. Cronbach Alpha coefficient of Computer Proficiency Scale was calculated as 87. In the“Web 2.0 Tools Usage Competence Scale”, Cronbach's alpha reliability coefficient was calculated as .96.