Toni Morrison'ın eserlerinde ütopik düzen arayışının sömürgecilik bağlamında distopyaya dönüşümü
Conversion of the search for utopian world order to dystopia in context of colonialism in Toni Morrison's works
  1. Tez No: 911744
  2. Yazar: EDANUR ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Toplumdan uzaklaştırılma, ötekileştirilme ve kısırlaştırılma hareketlerinin hem sebebi hem de sonucu olan ırkçılık düşüncesi, siyah edebiyatının temelini oluşturmaktadır. Renk, cinsiyet ve sınıf ayrımcılığının temeli olan ırkçılığın kökeni ise, coğrafi keşifler ile başlayan eski sömürgecilik sistemine dayanmaktadır. Yirmi birinci yüzyıl döneminde eski sömürgecilik sistemi, batı tarafından bitmiş olarak gösterilse de yeni sömürgecilik sisteminin farklı türleri ile var olmaya devam etmektedir. Beyazın tanrıcılık oyununda siyahın bir eşya olarak nitelendirilmesi batının kurmayı amaçladığı 'Amerikan Rüyası' ütopyasının siyah için bir distopyaya dönüştüğünü gösterir. Siyah edebiyatında en çok bilinen yazarlardan biri olan Afro-Amerikalı Toni Morrison, karakterler ve olaylar aracılığıyla, 'beyaz düşünce' ütopyasını tarihteki gerçek olaylara dayanarak yansıtmakta ve bu yönüyle siyahın sesi olmaktadır. Bu açıdan, Morrison'ın eserlerinde siyahın doğrudan ya da dolaylı olarak içerisinde bulunduğu kölelik yaşamının karamsar yönü vurgulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, beyaz düşünce ütopyasının siyah distopyasına dönüşü Toni Morrison'ın Sevilen (1987), En Mavi Göz (1970) ve Yuva (2012) eserleri ele alınarak incelenmektedir. İncelenen eserler, aidiyet sorunu, benlik karmaşası, kimlik krizi, köle sisteminde annelik ve siyahın beyaz olma arzusu gibi temalar çerçevesinde sorgulanmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma siyah toplumun iç dünyasındaki çeşitli travmatik durumları sömürünün karşı ütopyası açısından incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of racism, which is both the origin and outcome of the processes of removal, marginalisation, and sterilisation, forms the basis of black literature. The old colonial system, which began with geographical discoveries, is the foundation of racism, which encompasses colour, gender, and class discrimination. Although the old colonial system was considered to have been terminated by the West during the twenty-first century, it still exists in different versions of the new colonial system. The fact that black is described as an item of white in the goddess game indicates that the 'American Dream' utopia, which the West aims to establish, has turned into a dystopia for the black. Afro-American Toni Morrison, who is one of the most well-known authors in the black literature, reflects the 'white thought' utopia through the characters and stories on the basis of real events in history and is the voice of black in this respect. Morrison's works point out the chaotic aspect of slavery that blacks are directly or indirectly implicated in. In this thesis, the conversion of white thought utopia to black dystopia is conveyed by examining Toni Morrison's works Beloved (1987), The Bluest Eye (1970), and Home (2012). The works analysed are scrutinized according to themes such as the dilemma of belonging, self-compliance, identity crisis, motherhood in the slave system, and the pursuit of black individuals for whiteness. In this context, this study aims to examine various traumatic situations in the inner world of black society, with a focus on the counter-utopia of exploitation