Öğretmenlerin öğretim programına bağlılık düzeylerini etkileyen faktörlerin öğrenci - öğretmen ilişkisindeki rolü
The role of factors affecting teachers' level of commitment to curriculum in student-teacher relationship
- Tez No: 911757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Öğretim programlarına bağlılık kavramı, merkezi eğitim yöneticileri tarafından verilen öğretim programlarına öğretim görevlilerinin ne kadar motivasyonla uyguladıkları olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye gibi merkezi yönetimle yönetilmekte olan ülkelerde eğitim programları bölgeselden ziyade merkezi bir şekilde planlanmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise Ülkenin her kesiminden öğrencinin, öğretim hayatı bittiğinde birbirleri ile yakın istendik davranışları ve bilgileri elde etmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda fırsat eşitliği sağlamasından dolayı öğretmenlerin öğretim programlarını bildirilen şekilde uygulaması büyük bir önem taşımaktadır. Taşıdığı önemden yola çıkarak yerel yönetimler ve okul yöneticilerinin, okullarda öğretim programının doğru bir şekilde uygulanabilmesi adına gerekli yardımları ve desteği öğretmenlere sağlaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of curriculum adherence refers to the extent to which lecturers are motivated to implement the curricula given by central education administrators. In centrally administered countries like Turkey, curricula are planned centrally rather than regionally. The biggest reason for this is that students from all parts of the country acquire the desired behaviors and knowledge close to each other at the end of their education life. In this context, it is of great importance for teachers to implement the curricula as instructed because it provides equal opportunities. Based on this importance, local administrations and school administrators should provide the necessary help and support to teachers in order to implement the curriculum correctly in schools.