Ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesi: retrospektif bir çalışma
Evaluation of soft tissue changes in patients undergoing orthognathic surgery: a retrospective study
  1. Tez No: 911768
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK MUHTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL CANSIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu uzmanlık tezinin amacı, bimaksiller ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda nazolabial bölgede meydana gelen yumuşak doku değişimlerinin iki farklı üç boyutlu görüntüleme yöntemiyle lineer ve açısal olarak değerlendirilmesidir. Ayrıca, çalışmamızda kullanılan görüntüleme yöntemleri ile elde edilen veriler karşılaştırılarak yöntemlerin avantajları, dezavantajları ve limitasyonları incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda maksiller ilerletme operasyonu yapılan toplam 22 hastaya ait operasyon öncesi (T0) ve operasyon sonrası 6. ay (T1) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ve üç boyutlu yüz tarama (3BYT) verileri incelenmiştir. Hastaların DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) verileri (KIBT grubu) ve .obj formatındaki görüntüleri (3BYT grubu) Dolphin (Dolphin Imaging®, Version 12, Chatsworth, CA, ABD) yazılımına aktarılarak incelemeler yapılmıştır. Her iki grup için de referans anatomik işaret noktaları belirlendikten sonra lineer ve açısal yumuşak doku ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: KIBT ve 3BYT görüntüleme yöntemleriyle yapılan ölçümler T0, T1 ve tüm ölçümler (T0+T1) olmak üzere üç ayrı şekilde karşılaştırıldı. T0 ve T0+T1 zamanlarına ait 5 ölçümde KIBT ve 3BYT grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, diğer 7 ölçümde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi. T1 zamanına ait 6 ölçümde KIBT ve 3BYT grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmazken, diğer 6 ölçümde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlendi. Operasyon sonrasında nazolabial yumuşak dokuda meydana gelen değişim değerlendirildiğinde, 3BYT grubunda 4 lineer ve 1 açısal ölçümde istatistiksel olarak anlamlı artış görülürken, KIBT grubunda 2 lineer ve 2 açısal ölçümde istatistiksel olarak anlamlı artış gözlendi. Operasyon sonrasında ortaya çıkan yumuşak doku değişiminin farkları karşılaştırıldığında, yumuşak doku ölçümlerinin tümünde, 3BYT grubu ve KIBT grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Sonuç: Ortognatik cerrahinin burun genişliği ve üst dudak morfolojisi üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Bu etkilerin değerlendirilmesinde hem 3BYT hem de KIBT yöntemi kullanılabilmekle birlikte çalışmanın sonucunda iki yöntem arasında hassasiyet ve limitasyon farkları gözlenmiştir. Operasyon sonuçları, bu parametreler göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to evaluate the linear and angular changes in the nasolabial soft tissue using two different three-dimensional analysis methods in patients undergoing bimaxillary orthognathic surgery. The advantages, disadvantages, and limitations of these methods were also compared based on the data obtained using the analysis methods in our study. Materials and Methods: In our study, preoperative (T0) and postoperative 6th month (T1) cone beam computed tomography (CBCT) and three-dimensional facial scanning (3DFS) data of a total of 22 patients who underwent maxillary advancement surgery were analyzed. The DICOM (Digital Imaging and Communication in Medicine) data (CBCT group) and .obj format images (3DFS group) of the patients were transferred to Dolphin (Dolphin Imaging®, Version 12, Chatsworth, CA, USA) software and analyzed. Following the identification of the reference anatomical landmarks for both groups, linear and angular measurements were made. Results: The measurements obtained using CBCT and 3DFS imaging methods were compared in three different ways: at T0, at T1 and overall (T0+T1). While no statistically significant differences were observed between the CBCT and 3DFS groups in 5 measurements at T0 and T0+T1, statistically significant differences were found between the groups in the remaining 7 measurements. While no statistically significant differences were observed between the CBCT and 3DFS groups in 6 measurements at T1, statistically significant differences were found between the groups in the remaining 6 measurements. Upon evaluating the postoperative changes in nasolabial soft tissue, a statistically significant increase was observed in 4 linear and 1 angular measurements in the 3DFS group, whereas a statistically significant increase was noted in 2 linear and 2 angular measurements in the CBCT group. When the millimetric differences in postoperative soft tissue changes were compared, no statistically significant differences were found between the 3DFS group and the CBCT group in all soft tissue measurements. Conclusion: Orthognathic surgery has significant effects on nasal width and upper lip morphology. Although both the 3DFS and CBCT methods can be used to evaluate these effects, differences in sensitivity and limitations between the two methods were observed in this study. Operative results should be assessed by taking these parameters into consideration.