Tek çene ve çift çene cerrahisi uygulanan hastalarda yumuşak doku değişimlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative evaluation of soft tissue changes in patients undergone single and double jaw orthognathic surgery
  1. Tez No: 971387
  2. Yazar: EMEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
İskeletsel Sınıf III hastalarda tek çene (maksiller ilerletme) ve çift çene (maksiller ilerletme ve mandibular geriletme) ortognatik cerrahi işlemi sonrası yumuşak doku değişikliklerinin değerlendirilmesi ve tek çene ile çift çene cerrahisi gruplarının sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma retrospektif olarak 39 hastanın lateral sefalometrik grafileri kullanılarak yapıldı. Çalışmaya dahil olan bütün hastalar sabit ortodontik tedavi ve ortognatik cerrahi ile tedavi edildi. Tek çene cerrahisi uygulanan hastalar 14 kişi olup tek çene cerrahisi grubu, çift çene cerrahisi uygulanan hastalar 25 kişi olup çift çene cerrahisi grubu olarak ayrıldı. Lateral sefalometrik filmler cerrahi öncesi (T1) ve cerrahiden 6-12 ay sonra (T2) alındı. Sefalometrik filmler üzerinde 21 boyutsal ve 9 açısal parametre dijital olarak ölçüldü. Verilerin analizi yapılırken tanımlayıcı istatistik olarak ortalama ve standart sapma değerleri sunuldu. İstatistiksel analizler, her iki grubun kendi içindeki değişimlerini değerlendirmek amacıyla bağımlı örneklem t testi (Paired t Test), gruplar arası karşılaştırmalar için ise bağımsız örneklem t testi (Student's t Test) kullanılarak gerçekleştirildi. Hem tek çene cerrahisi grubu hem de çift çene cerrahisi grubunda SNA, ANB, Konveksite, Overjet, Ls-E, Li-E, Lower lip thickness ve Upper lip angle istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gösterdi. Yumuşak doku parametrelerinden SN/PP, Ls-PMV ve Maxillary height sadece tek çene cerrahisi grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdi. Yumuşak doku parametrelerinden Ss-PMV, Nasolabial angle, Upper lip lenght ve Lower lip lenght sadece çift çene cerrahisi grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdi. İki grup arasındaki farklar ise istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Tek çene ve çift çene cerrahisi uygulanan hastaların yumuşak doku değişimleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate soft tissue changes following single jaw (maxillary advancement) and double jaw (maxillary advancement and mandibular setback) orthognathic surgery in skeletal Class III patients, and to compare the outcomes between these two groups. This retrospective study included lateral cephalometric radiographs of 39 patients who underwent fixed orthodontic treatment combined with orthognathic surgery. Fourteen patients received single jaw surgery (single jaw group), while 25 patients underwent double jaw surgery (double jaw group). Lateral cephalometric radiographs were obtained preoperatively (T1) and at 6–12 months postoperatively (T2). A total of 21 linear and 9 angular parameters were digitally measured. Descriptive statistics were presented as means and standard deviations. Statistical analyses were performed using dependent sample t-test (paired t-tests) to assess intragroup changes and independent t-test (Student's t-test) to compare intergroup differences. In both groups, significant changes were observed in SNA, ANB, Convexity, Overjet, Ls-E, Li-E, Lower lip thickness, and Upper lip angle. Among soft tissue parameters, SN/PP, Ls-PMV and Maxillary height showed significant differences only in the single jaw group, while Ss-PMV, Nasolabial angle, Upper lip length, and Lower lip length demonstrated significant changes only in the double jaw group. However, no statistically significant differences were found between the two groups. Overall, soft tissue changes did not significantly differ between patients who underwent single jaw and double jaw surgery.