Sigara içen erişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ihtimali ve nikotin bağımlılığı
The probability of attention deficit hyperactivity disorder and nicotine addiction in adults who smoke
  1. Tez No: 911783
  2. Yazar: SENA BEYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada sigara içen erişkinlerde dikkati eksikliği ve hiperaktivite bozukluğun(DEHB) ile nikotin bağımlılığı arasındaki olası ilişkinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel, kesitsel tipte yapılmış olan çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Orhangazi Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde kayıtlı sigara içen 324 yetişkin kişi dahil edilmiştir. Çalışmada,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Erişkin DEHB Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS)”ve“Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testi (FBNT)”kullanıldı. Elde ettiğimiz verilerin analizi SPSS 27 programı ile yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 18 yaş ve üzeri 324 kişi katılmış olup çalışmamıza katılan kişilerin %53,7'si (n=174) erkek, %46,3'ü (n=150) kadındır. Olguların yaşları 18 ile 76 arasında değişmekte olup; ortalaması 38,61±12,50'dir. Çalışmamızda DEHB sınıflamasına göre DEHB olmayan % 65,1 (n=211) olgu saptanırken; olasılıkla DEHB olan %27,5 (n=89) olgu ve yüksek olasılıkla DEHB olan % 7,4 (n=24) olgu saptanmıştır. Katılımcıların Fagerstrom Nikotin Bağımlılık Testinden aldıkları puanlara göre sınıflamaları incelendiğinde; %33,6'sı (n=109) çok hafif bağımlı, %18,2'si (n=59) hafif bağımlı, %9,6'sı (n=31) orta derece bağımlı, %24,7'si (n=80) ileri derece bağımlı, %13,9'u (n=45) çok ileri derece bağımlı olduğu görülmüştür. Erişkin DEHB Kendi Bildirim ölçeği dikkat eksikliği alt boyutundan alınan puanlar ile cinsiyet ve eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki kurulmuş olup (p0,05). Ölçeğin hiperaktivite/dürtüsellik alt boyutundan ve ölçeğin toplamından alınan puanlar ile bilinen psikiyatrik hastalık durumu ve alkol kullanım durumu arasında anlamlı ilişki saptanmış olup (p 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the potential relationship between attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) and nicotine dependence among adult smokers. Materials and Methods: This observational, cross-sectional study included 324 adult smokers registered at Orhangazi Training Family Health Center, affiliated with the Family Medicine Clinic of the University of Health Sciences Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital. The“Sociodemographic Information Form,”the“Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS),”and the“Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND)”were used for data collection. Data analysis was performed using SPSS 27. Results: A total of 324 participants aged 18 years and older were included, of which 53.7% (n=174) were male and 46.3% (n=150) were female. The participants' ages ranged from 18 to 76 years, with a mean age of 38.61±12.50. Based on the ADHD classification, 65.1% (n=211) of the participants were found to have no ADHD, 27.5% (n=89) were possibly ADHD, and 7.4% (n=24) were highly likely to have ADHD. Regarding nicotine dependence as measured by FTND scores, 33.6% (n=109) were classified as very mild dependence, 18.2% (n=59) as mild dependence, 9.6% (n=31) as moderate dependence, 24.7% (n=80) as severe dependence, and 13.9% (n=45) as very severe dependence. A significant relationship was found between the scores from the attention deficit subscale of the Adult ADHD Self-Report Scale and gender and education level (p0.05). A significant relationship was found between scores from the hyperactivity/impulsivity subscale and total scale scores and psychiatric disorder history and alcohol use (p0.05).