Sigara içenlerle içmeyenlerde plazma nitrik oksid düzeylerinin karşılaştırılması
- Tez No: 70036
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ATEŞAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
41 ÖZET Bu çalışmanın amacı; kronik sigara içiminin, sağlıklı genç erişkinlerde plazma nitrik oksid (NO) konsantrasyonuna etkisini belirlemekti. NO dışında; plazma HDL-kolesterol, fîbrinojen, FVII konsantrasyonları ile trombosit adhezivitesi ve aggregasyon düzeyleri de belirlendi. Çalışmamızda ayrıca; yukarda bahsedilen bütün bu parametrelerle, içilen günlük sigara sayısı arasındaki ilişki de değerlendirildi. Sigara içici 78 birey ve sigara içmeyen 23 birey çalışmaya katildi. Sigara içiciler, 2 gruba ayrıldı. İlk grup (Grup I, n:40), günde 20 sigaradan fazla içen“ağır sigara içiciler”grubu idi. ikinci grup(Grup E, n:38), günde 10-20 sigara içen“hafif sigara içiciler”grubu idi. Ortalama yaşlar, birinci ve ikinci grup için sırasıyla; 3 1±4 ve 34±7 olarak belirlendi. Sigara içmeyen 23 kişilik grup ise“kontrol grubu”(Grup IH) olarak kabul edildi. Bu grubun ortalama yaşı 33+6 idi. Çalışmada her bireyin; plazma NO, HDL-kolesterol, fîbrinojen, FVII konsantrasyonları ile trombosit adhezivitesi ve trombosit aggregasyon düzeyleri belirlendi. Ortalama plazma NO (nitrat+nitrit) konsantrasyonunun; sigara içmeyenlerinki ile karşılaştırıldığında hem ağır sigara içicilerde hem de hafif sigara içicilerde anlamlı düzeyde azalmış olduğu belirlendi. (Ağır sigara içiciler için p=0,004; hafif sigara içiciler için p=0,035). Sigara içmenin boyutunun önemini belirlemek için, ağır ve hafif sigara içicilerin plazma NO konsantrasyonları da karşılaştırıldı ve ağır sigara içicilerin plazma NO konsantrasyonunun, hafif içicilerinkine göre anlamlı olarak daha düşük olduğu belirlendi (p=0,002). Sigara içenler, içmeyenlere göre anlamlı düzeyde daha yüksek plazma fîbrinojen ve FVII düzeylerine sahipti. Ayrıca plazma fîbrinojen ve faktör VE konsantrasyonları ile içilen günlük sigara miktarı arasında açık bir ilişki vardı. Yani fîbrinojen ve FVII konsantrasyonlarındaki artış, ağır sigara içicilerde daha belirgindi. Sigara içilmesi ile plazma HDL-kolestrol konsantrasyonu arasında anlamlı ters bir ilişki bulundu. Buna ilaveten ağır sigara içicilerin ortalama HDL-kolestrol düzeyinin, hafif sigara içicilerinkine göre anlamlı olarak daha fazla azalmış olduğu da belirlendi.42 Ancak bu çalışmada; ne trombosit adhezivitesi ne de trombosit aggregasyon düzeylerinin sigara içenlerle içmeyenler arasında anlamlı bir farklılık göstermediği saptandı. Sonuç olarak bu çalışma; sigara içen sağlıklı genç bireylerde, plazma NO düzeyinin azalmış olduğunu ve bu azalmanın içilen günlük sigara sayısı ile artış gösterdiğini göstermiştir. Sigaranın kardiovasküler sistem(KVS)'deki patofizyolojik etkileri ile, NO eksikliğinden kaynaklanan değişiklikler arasındaki benzerlikler dolayısıyla sigaranın; neden olduğu patofizyolojik sonuçlan, kısmen de olsa NO bioaktivitesini azaltarak meydana getirdiği düşünülebilir. Sigaranın plazma NO konsantrasyonunu azaltıcı etkisi, ya endotel hücrelerinde NO'nun sentezini azaltarak ya da NO'nun yıkımını artırarak olabilir. Buna ek olarak; sigaranın neden olduğu HDL-kolestrerol, fibrinojen ve FVII düzeylerindeki değişiklikler de, sigaranın KVS üzerindeki patofizyolojik etikilerinde rol alıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The aim of this study was to determine the effect of chronic cigarette smoking on the plasma concectration of nitric oxide (NO) in healthy young adults. Other than NO; plasma HDL-cholesterol (HDL-C), fibrinogen, factor VII (FVII) concentrations and trombocyte adhesiveness and trombocyte aggregation levels were determined too. We also examined the relation between all these parameters mentioned above and the number of cigarettes consumed perday. 78 current smokers and 23 non smokers took part in the study. The current smokers were classified into 2 groups. The firs group (Group I, n:40) was“heavy smokers”with a smoking history of >20 cigarettes per day. The second one (Group n, n:38) was“moderate smokers”with a history of 10-20 cigarettes per day. Mean ages were 3 1±4 ad 34±7 for the first and the second group respectively. 23 non smokers were accepted as control group (Group Di). Mean age was 33±6 in this group. Plasma NO, HDL-C, fibrinogen, FVII concentrations and trombocyte adhesiveness and trombocyte aggregation levels were determined for each subject in the study. The mean plasma NO (nitrate plus nitrite) concentrations both in the heavy and the moderate smokers were determined significantly decreased compared with that in the non smokers (for heavy smokers p=0,004; for moderate smoreks p=0,035). In order to determine the importance of the extent of cigarette smoking; plasma NO concetrations of the heavy smokers and the moderate smokers were also compared and the mean plasma NO concentration of the heavy smokers was found significantly lower than that of the moderate smokers (p=0,002). The current smokers had significantly higher plasma fibrinogen and FVII levels according to the nonsmokers. Furthermore, there was an obvious dose response relationship between plasma fibrinogen, FVTI concentrations and the amount of tobacco smoked meaning the increase in the amount of fibrinogen and FVII concentrations were more prominent in the heavy smokers. A significant inverse relation was found between cigarette smoking and the plasma concentration of HDL-C. Moreover, the mean plasma HDL-C concentration was44 determined significantly decreased in the heavy smokers group than in the moderate smokers one. However, neither trombocyte adhesiveness nor trombocyte aggregation levels differed significantly between the smokers and the non-smoking control subjects in the present study. In conclucion, this study showed that; the plasma concentration of NO was decreased in healthy young adults who smoked cigarettes, the extent of the decrease increasing with the number of cigarettes consumed per day. Because of the similarities between the pathopysiologic effects of cigarette smoking on cardivascular sistem (CVS) and the changes in CVS resulting from NO deficiency, it could be suggested that cigarette smoking might cause the pathophysiologic results at least in part via decreasing bioactivity of NO. The effect of cigarette smoking on the plasma NO concentration decrease might be either by lowering the synthesis of or increasing the degradation of NO in endothelial cells. In additon; the changes in plasma levels of HDL-C, fibrinogen and FVII caused by cigarette smoking might play role also in the pathophysiologic effects of cigaratte smoking on CVS.