Koyunlarda Meloksikamın Plazma ve Süt Dağılımına Enrofloksasinin Etkisi
The effect of enrofloxacin on plasma and milk distribution of meloxicam in sheep
- Tez No: 911784
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ELMAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmaceutical Toxicology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı Akkaraman ırkı koyunlarda enrofloksasin uygulamasının meloksikamın plazma ve süt dağılımına etkisini belirlemektir. Çalışmada, 48-57 kg ağırlığında, sağlıklı ve 2 ay önce doğum yapmış 4-6 yaş laktasyonda Akkaraman ırkı koyunlar kullanıldı. Toplam 12 hayvan meloksikam (MLX) ve MLX+ enrofloksasin (ENRO) olarak rastgele iki eşit gruba ayrıldı. MLX grubuna (n=6) derialtı (DA) yolla 1 mg/kg dozunda meloksikam sol ön kol arkasına uygulandı. MLX+ENRO grubuna (n=6) DA yolla 1 mg/kg dozunda meloksikam ve DA yolla 2,5 mg/kg dozunda enrofloksasin sağ ön kol arkasına eşzamanlı olarak uygulandı. Hayvanlardan; ilaç uygulamasından önce (0) ve takip eden 15, 30 ve 45. dakikalar ile 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18, 24, 48, 72 ve 96. saatlerde V.jugularis'e yerleştirilmiş intraketlerle 5 ml kan örneği alındı. Hayvanlardan ilaç uygulama öncesi (0) ve takip eden 15, 30 ve 45. dakikalar ile 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18, 24, 48, 72, 96 ve 120. saatlerde süt örnekleri toplandı. Meloksikamın plazma ve süt konsantrasyonları HPLC-UV ile tayin edildi. Her hayvan için ayrı ayrı çizilen konsantrasyon-zaman grafikleri non-kompartmental modele uygunluk gösterdi ve tüm farmakokinetik parametreler bu esasa göre hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of enrofloxacin administration on plasma and milk distribution of meloxicam in healthy Akkaraman sheep. In the study, healthy Akkaraman sheep weighing 48-57 kg, 4-6 years of age lactating and having given birth 2 months ago were used. A total of 12 animals were randomly divided into two equal groups as meloxicam (MLX) and MLX+enrofloxacin (ENRO). In the MLX group (n=6), 1 mg/kg meloxicam was administered subcutaneously (SC) to the back of the left forearm. In the MLX+ENRO group (n=6), 1 mg/kg meloxicam was administered SC and 2.5 mg/kg enrofloxacin was administered SC simultaneously to the back of the right forearm. From the animals; Before drug administration (0) and at the following 15, 30 and 45th minutes and at the 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18, 24, 48, 72 and 96th hours, 5 ml blood samples were taken with intracatheters placed in the V.jugularis. Milk samples were collected from the animals before drug administration (0) and at the following 15, 30 and 45th minutes and at the 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 18, 24, 48, 72, 96 and 120th hours. Plasma and milk concentrations of meloxicam were determined by HPLC-UV. Concentration-time graphs drawn separately for each animal showed compliance with the non-compartmental model and all pharmacokinetic parameters were calculated according to this principle.