Ortaöğretim öğrencilerinin akran zorbalığı ve sosyal medya bağımlılık düzeylerinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of secondary school students' peer bullying and social media addiction levels in terms of sports and different variables
- Tez No: 911787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Araştırmada orta öğretim öğrencilerinin akran zorbalığı ve sosyal medya bağımlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Erzurum ilinde farklı ortaöğretim kurumlarında 9,10,11 ve 12. sınıf düzeyinde lisede öğrenim gören 286 erkek, 257 kadın olmak üzere toplam 543 gönüllü katılımcı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak, akran zorbalığı hakkında veri toplamak için Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu ve Sosyal medya bağımlılık düzeylerini ölçmek için Ergenlerde Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ) kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik testlerden; Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aimed to examine the relationship between peer bullying and social media addiction levels of secondary school students in terms of different variables. Method: The research was conducted on a total of 543 volunteer participants, 286 males and 257 females, studying at the 9th, 10th, 11th and 12th grade levels in different secondary education institutions in Erzurum. In the study, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used and the Peer Bullying Identification Scale Adolescent Form was used to collect data about peer bullying, and the Adolescent Social Media Addiction Scale (ESMBÖ) was used to measure social media addiction levels.