Non-alkolik yağlı karaciğer hastalarının ultra işlenmiş besin tüketim durumlarının ve yeme bağımlılıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of ultra-processed food consumption status and food addiction of non-alcoholic fatty liver disease patients
- Tez No: 911788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KAYA BİLECENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada NAYKH olan bireylerin UİB tüketim durumları ve yeme bağımlılıklarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Şubat-Ağustos 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde NAYKH tanısı alan 19 yaş ve üzeri 203 birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylere kişisel bilgi formu, besin tüketim sıklığı formu, Modifiye Edilmiş Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği Sürüm 2.0, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ-Kısa Form) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak, besin tüketim sıklığına dair veriler ise BeBiS 9.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to evaluate the UPF consumption status and food addiction of individuals with NAFLD. Materials and Methods: The research was carried out between February and August 2023 with 203 individuals aged 19 years and older, diagnosed with NAFLD in the Gastroenterology Outpatient Clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital. Personal information form, food frequency questionnaire, Modified Yale Food Addiction Scale Version 2.0, International Physical Activity Questionnaire (IPAQ-Short Form) were applied to the individuals. The obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 program and the data on the frequency of food consumption were analyzed using the BeBiS 9.0 program.