Epidural Fentanil'in pre-emptif özelliğinin araştırılması
  1. Tez No: 91179
  2. Yazar: YENER ÇUHA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE ESMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Opioidlerin pre-emtif etkinliği tartışmalıdır. Bu çalışma insizyondan önce epidural oldan uygulanan fentanilin, cerrahi sonlandıktan sonra uygulanan aynı doz fentanille arşılaştırıldığında, postoperatif dönemde opioid analjezik gereksinimini azaltıp, zallmadığını araştırmak amacıyla düzenlendi. Elekti flaparatomi yapılan ASA I-II grubuna dahil 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar astgele iki gruba ayrıldı. Hastaların hiç birisine premedikasyon verilmedi ve hepsine aynı nestezik teknik uygulandı. Anestezi uygulamasından önce tüm hastalara L2.3 seviyesinden pidural kateter yerleştirildi. Grup I'deki hastalara operasyon sonunda, uyanmadan 15 dakika mce, Gaip Il'deki hastalara operasyon başlamadan 15 dakika önce epidural kateterden 10 mi lormal şalin içinde 100 mcg fentanil uygulandı. Postoperatif analjezi, hasta kontrollü IV entanil ile sağlandı. Operasyonun sonunda hastaya, 10 dakika kilitli kalma süresi olan, 5 mcg ioIus doz uygulayan hasta kontrollü analjezi (PCA) makinası (Abbot) IV olarak takıldı, 'ostoperatif dönemde 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerdeki fentanil tüketimi kaydedildi. Postoperatif l, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde ağrı skorları 10 cm'lik vizüel ağrı skalası (VAS).ullanılarak ölçüldü. Sedasyon ise 0, 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde Ramsey'in sedasyon kalası kullanılarak ölçüldü.33 Her iki grup yaş, ağırlık ve operasyon süresi açısından benzerdi (P>0.05). Her iki upta postoperatif bütün saatlerde fentanil tüketimi benzerdi (P>0.05). Postoperatif dönemde % saatlik total fentanil tüketimi I. grupta 343.00±1 02.28 mcg, II. grupta 341.75+120.35 mcg larak saptandı. Operasyondan hemen sonraki VAS ağrı skoru Grup I' de (1.8±2.37), Grup P den (4.5+1.90) daha düşüktü. Postoperatif 2, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde VAS ağrı korları açısından, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (P>0.05). 'ostoperatif dönemde, sedasyon skorları açısından, iki grup arasında hiç bir saatte anlamlı ark yoktu. Sonuç olarak, cerrahi insizyondan önce epidural yolla uygulanan 100 mcg fentanilin, îre-emptif analjezik etkisinin olmadığına karar verdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The pre-emptive efficacy of opioids is contrversial. This study examines whether an »idural fentanyl given before incision decreases requirements for opioid analgesia jstoperatively, compared with the same dose of epidural fentanyl given after the surgery. Fourty patient scheduled to undergo for elective laparatomy were randomly allocated i one of two groups: Group I or Group 11, none of the patients in Jboth groups has taken remedication and the same anaesthetic technique was used in all of them. Before anaesthesia n epidural catheter was inserted at the L2-3 interspace and flushed with normal saline. Patient ıen received 100 meg fentanyl with 10 ml normal saline 15 min before at the end of the peration (Group I) or the same dose an estimated 15 min before the start of surgery 3roup II). Postoperative analgesia consisted of patient controlled intravenous fentanyl. At le end of the operation 10 min locking time and 5 meg bolus dose patient controlled nalgesia (PCA) machine (Abbot) was connected by an intravenous line to the patients, "he amounts of fentanyl used by the patients was noted at 2, 4, 8, 12 and 24th hours after urgery. Pain scores were assessed using a 10 cm visual analogue scale (VÂS) at 0, 2, 4, 8, 1235 nd 24th hours postoperatively. Sedation were assessed with Ramsey's Sedation Scale at 2, 4, !, 12 and 24 th hours postoperatively. The two groups were similar in age, weight and duration of operation (p>0.05). The onsumption of fentanyl were similar in both groups in all times postoperaively (p>0.05) total consumption in group I 343.00±102.8 meg, in group II 341.75+120.35 meg). Mean /AS pain score was lower in group I (1.8+2.37) than group II (4.5±1. 90) at the immediately ifter the operation (postoperatiely. We conclude that there is no clinically useful pre-emptive analgesic effect with this lose of epidural fentanyl received before surgical incision.