Pre-emptif uygulanan intravenöz, spinal ve epidural morfinin erken postoperatif analjezi ve stres yanıt üzerine etkileri
  1. Tez No: 165637
  2. Yazar: HAKAN AYVAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİNAN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, preemptif uygulanan İV, spinal ve epidural morfinin erken postoperatif dönemdeki analjezik tüketimi ve stres yanıt üzerine etkilerini belirlemek amaçlandı. Alt batın operasyonu uygulanacak ASA I-II grubuna giren 60 hasta rastgele üç gruba ayrıldı. Grup I'e indüksiyondan 5 dk. önce 5 mg İV morfin, Grup II'ye indüksiyondan 5 dk önce 0,5 mg intratekal morfin, Grup III'e indüksiyondan 30 dk önce 5 mg epidural morfin uygulandı. Anestezi indüksiyonu 0,1 (ug/kg fentanil ve 4-7 mg/kg tiopental sodyum ile sağlandı. Kas gevşemesi ise 0,1 mg/kg vekuronyum ile sağlandı. İdamede %l-2 sevofluran ve % 50 02/N20 kullanıldı. Pre ve postoperatif dönemde hastaların hemodinamik parametreleri ve postoperatif dönemde hemodinamik parametreler, VAS (Visual Analog Pain Skala) değerleri, ilk analjezik ihtiyaç zamanlan ve total analjezik tüketimi kaydedildi. Ayrıca stres yanıtı değerlendirmek için preoperatif dönemde ilaçlar uygulanmadan önce, peroperatif 30. dakika ve postoperatif 2. saatte olmak üzere üç kan örneği alındı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this study, it was aimed to detect the preemptively used intravenous, spinal and epidural morphine's effects on analgesic consumption and stress response at the postopeative time. The sixty patients of ASA I-II that were scheduled to go under lower abdominal surgery, divided into three random groups. Group I were given 5 mg iv morphine 5 minutes before induction. Group II were given 0.5 mg intratechal morphine 5 minutes before induction. Group m were given 5 mg epidural morphine 30 minutes before induction. Anesthesia induction conducted with 0.1 mg/kg fentanyl and 4-7 mg/kg thiopenthal sodium. Muscle relaxation conducted with 0.1 mg/kg vecuronium. For continuation 1-2% sevoflurane and 50% N2O were used. The hemodynamic parameters recorded pre and postoperatively, and the hemodynamic parameters, VAS (visuel analog pain scale) scores, the time of the first need of analgesic drugs and total analgesic consumptions recorded postoperatively. Then, three blood samples were taken to evaluate the stress response before using drugs at preoperative time, peoperatively 30 th minute, and postoperatively 2nd hour.