İnfertil kadın hastalarda serum TNF-alfa düzeyinin normal popülasyona göre değerlendirilmesi
Evaluation of serum TNF-alpha levels in infertile women compared to the normal population
  1. Tez No: 911796
  2. Yazar: HANDE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BAKIRCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ: Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 2023 yılının Nisan ayında yayınladığı bildiriye göre infertilite; çiftlerin en az 12 ay süre ile olması koşuluyla, düzenli ve korunmasız şekilde koitus öyküsüne rağmen gebelik elde edememeleri durumu olarak tanımlanmaktadır(1). İnfertilite tipleri ikiye ayrılmaktadır ve bunlar primer ve sekonder infertilite olarak gruplandırılır. Primer infertilite olarak gruplandırılan bireylerin daha önce herhangi bir gebelik öyküsü bulunmuyorken, sekonder infertil bireyler en az bir kez gebelik öyküsü mevcuttur. İnfertilitenin birçok sebebi mevcuttur. Aynı zamanda bir grup infertil kadın ise nedeni bilinmeyen infertil gruba dâhil edilmektedir. Tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α) , bir diğer adıyla kaşeksin, esas olarak monosit ve makrofajlarca sentezlenen bir sitokindir. Bazı hastalıklar ve patolojik durumlarda inflamasyonun başlamasında ve devam ettirilmesinde önemli özellikleri bulunmaktadır. TNF-α sentez ve salınımını tetikleyen birçok durum mevcuttur. Etkisini yine kendi adında olan TNF reseptör 1 üzerinden gerçekleştirir ve inflamatuar hastalıkların belli başlı kısımlarında rol oynamaktadır (9). Bu çalışmada infertilite ile TNF-Alfa seviyelerinin ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. MATERYAL-METOD: Bu çalışma Ekim 2023 ile Ekim 2024 tarihleri arasında Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine İnfertilite/IVF Kliniği'nede gerçekleştirildi. Yozgat Bozok Üniversitesi Etik Kurulu'ndan 19.10.2023 tarihli 2017-KAEK-189_2023.19_09 nolu karar ile onay alındı (EK1). Çalışmada 84 kişi basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçildi. Çalışmada infertile hastalarda tanı ve takip için bakılan Folikul Stimulan Hormon (FSH), Estradiol (E2),Tiroid Stimulan Hormon (TSH), Prolaktin, Luteinizan Hormon (LH) ,DHEA, Açlık kan şekeri ve açlık insülini testleri arşivden kaydedilmiştir. TNF-Alfa için alınan serum kan örnekleri ise santrifüj edildikten sonra eppendorf tüplerine alındı ve analiz gününe kadar -80˚C'de saklandı. Tüm bu hastaların yaş, boy, kilo, sigara kullanımı, bilinen hastalıkları, mevcut medikal tedavileri, geçirilmiş cerrahi öyküsü, obstetrik öyküleri kaydedildi. Vücut kitle indeksleri (VKİ), kg / m2 olarak hesaplandı. BULGULAR: TNF-Alfa ve infertilite arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05). FSH değeri ile infertilite arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır( p>0,05). LH ile infertilite arasındaki ilişki de istatiksel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bulunamamıştır(p>0,05). Estradiol ve infertilite ile arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Prolaktin düzeyi ile infertilite arasındaki ilişki istatiksel olarak analiz edildiğinde bu çalışmadaki katılımcıların prolaktin düzeyi ve infertilite arasındaki ilişki istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0.05). Katılımcıların TSH (Tiroid Stimülan Hormon) değerlerine bakıldığında TSH değerinin infertilite ile ilişkisi olduğu istatiksel olarak anlamlı olarak saptadık. Katılımcıların DHA (Dehidroepiandrosteron) değerleri incelendiğinde ise infertilite ile ilişkisi istatiksel olarak anlamlı bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: According to a statement released by the World Health Organization (WHO) in April 2023, infertility is defined as the inability of a couple to achieve pregnancy despite regular, unprotected intercourse for at least 12 months (1). Infertility is classified into two types: primary and secondary. Individuals categorized as having primary infertility have no previous history of pregnancy, while those with secondary infertility have at least one previous pregnancy history. There are many causes of infertility, and some infertile women are classified as having unexplained infertility. Tumor necrosis factor-alpha (TNF-α), also known as cachexin, is a cytokine primarily synthesized by monocytes and macrophages. It has significant properties in initiating and maintaining inflammation in various diseases and pathological conditions. Many conditions can trigger TNF-α synthesis and release. It exerts its effects through TNF receptor 1, which bears its name, and plays a role in certain aspects of inflammatory diseases (9). This study aims to investigate the relationship between infertility and TNF-alpha levels. MATERIALS AND METHODS: This study was conducted at the Infertility/IVF Clinic of Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital between October 2023 and October 2024. Approval was obtained from the Yozgat Bozok University Ethics Committee with the decision number 2017-KAEK-189_2023.19_09 dated October 19, 2023 (Appendix 1). A total of 84 individuals were selected using simple random sampling. Diagnostic and follow-up tests for infertile patients, including Follicle Stimulating Hormone (FSH), Estradiol (E2), Thyroid Stimulating Hormone (TSH), Prolactin, Luteinizing Hormone (LH), DHEA, fasting blood glucose, and fasting insulin, were recorded from the archives. Serum blood samples collected for TNF-alpha were centrifuged, transferred to Eppendorf tubes, and stored at -80˚C until the day of analysis. Data on age, height, weight, smoking status, known diseases, current medical treatments, surgical history, and obstetric history of all patients were recorded. Body mass indices (BMI) were calculated in kg/m². RESULTS: The relationship between TNF-alpha and infertility was found to be statistically insignificant (p>0.05). The relationship between FSH levels and infertility was also statistically insignificant (p>0.05). The relationship between LH and infertility, when evaluated statistically, was not found to be significant (p>0.05). Similarly, the relationship between Estradiol and infertility was statistically insignificant (p>0.05). The relationship between Prolactin levels and infertility, when analyzed, was found to be statistically insignificant for the participants in this study (p>0.05). However, a statistically significant relationship between TSH (Thyroid Stimulating Hormone) values and infertility was observed. The relationship between DHEA (Dehydroepiandrosterone) values and infertility was found to be statistically insignificant (p>0.05).