Üyte kliniği'ne başvuran hastaların serum AMH değerleri ile multinükleus embriyo görülme sıklığı arasındaki ilişki
Does serum AMH level affect the incidence of multinuclear embryos in icsi cycles?
- Tez No: 750789
- Danışmanlar: PROF. NAFİYE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda infertil hastalarda serum AMH düzeyinin multinükleus embriyo görülmesi ile ilişkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında hastanemiz ÜYTE Kliniği'ne 2018- 2020 yılları arasında 19-45 yaş arası male faktör, kötü over rezervi, açıklanamayan infertilite, birden fazla endikasyon (male faktör + kadın faktör) ve diğer nedenler ile başvuran hastaların 1153 siklus sonucu retrospektif olarak analiz edildi. AMH değeri olmayan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. En az bir MLN embriyo olan sikluslar çalışma grubu (Grup 1)(n=237), MLN olmayan sikluslar kontrol grubu (Grup 2)(n=651) olarak tanımlandı. Çalışmaya dâhil edilen 888 siklusun AMH değerleri ve MLN embriyo görülme durumları kategorize edildi. Bununla beraber hastaların yaş, VKİ, infertilite nedeni, sperm analizi, E2, FSH, LH, AFC, ovulasyon indüksiyon protokolü, toplam elde edilen oosit sayısı, M2 oosit sayısı, 2PN embriyo sayısı, denüdasyon süresi, multinükleus embriyo varlığı, Beta hCG değeri sonuçları, klinik gebelik sonuçları değerlendirildi. Elektronik dosya sisteminden elde edilen verilerin analizinde SPSS 11.5 programından faydalanılmış olup bağımlı nitel değişkene etki eden risk faktörlerini belirlemek için ise Tek ve Çok Değişkenli Lojistik Regresyon analizleri kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alındı. Nicel değişken bakımından iki kategoriye sahip nitel değişkenin kategorileri arasında fark olup olmadığına, normal dağılım varsayımları sağlanmadığı için Mann-Whitney U testi kullanılarak bakıldı. Bulgular: Çalışmamızda toplam 888 ICSI siklusu incelendi. Kadın yaşı ve VKI ortalamaları sırasıyla 32,22 ± 5,29 ve 25,05 ± 4,29 olarak tespit edildi. Çalışmamızda ICSI endikasyonu; açıklanamayan infertilite olan hasta yüzdesi %21,3 (n=189), male faktör olan hasta yüzdesi %35,2 (n=312), DOR olan hasta yüzdesi %30,2 (n=268), diğer olan hasta yüzdesi %6,1 (n=55) iken, birden fazla endikasyon olan hasta yüzdesi %7,2 (n=64) olarak tespit edildi. Hastaların semen değerlendirmesinde a+b motil sperm % ortalaması 23,79 ± 16,96 iken sperm morfolojisi Kruger kriterlerine göre değerlendirildiğinde, sperm analizi yapılan hastaların %29,4'ünde (n=236) Kruger < %4, %70,6'sında (n=566) Kruger > %4 olarak tespit edildi. Çalışmamızda bazal E2, bazal FSH, bazal LH değerleri ortalamaları sırasıyla 44,80 pg /ml ± 25,68, 8,06 IU/L ± 3,33, 6,10 IU/L ± 3,40 olarak tespit edildi. Çalışmamızda bazal AFC ortalaması ise 8,82 ± 4,05 olarak tespit edildi. AMH değeri 5 ng /ml olan hasta yüzdesi ise %12,0 (n=107) olarak tespit edildi. Katılımcıların %7,2'sinin indüksiyon protokolü agonist protokol(n=64) iken, %86,6'sının antagonist protokol(n=769) , %6,2'sinin ise mikrodoz olarak tespit edildi (n=55) . Hastalara ait elde edilen ortalama oosit sayısı 7,39 ± 5,25, matür oosit oranı ortalaması %76 ± 2,6, denüdasyon süresi ortalaması ise 146,05 dk ± 77,43 olarak tespit edildi. Siklusların %73,3'ünde MLN yok iken (n=651) %26,7'sinde en az bir adet MLN embriyo tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to show the relationship between serum AMH levels and the appearance of a multinucleus embryo in infertile patients. Materials And Methods: Within the scope of the study, the results of 1153 cycles of patients between ages of 19-45 who applied to our hospital's in ART Clinic between 2018-2020 for male factor, poor ovarian reserve, unexplained infertility, multiple indications (male factor + female factor) and other reasons were analyzed retrospectively. Patients with no AMH value were excluded from the study. Cycles with at least one MLN embryo were defined as the study group (Group 1) (n = 237), cycles without MLN as the control group (Group 2) (n = 651). AMH values and MLN embryo occurrences of 888 cycles included in the study were categorized. However, patients' age, BMI, cause of infertility, sperm analysis, basal E2, FSH, LH, AFC, ovulation induction protocol, total oocyte count, M2 oocyte count, 2PN embryo count, denudation time, presence of multinucleus embryo, Beta hCG value results, clinical pregnancy outcomes were evaluated. SPSS 11.5 program was used in the analysis of the data obtained from the electronic file system, and Univariate and Multivariate Logistic Regression analyzes were used to determine the risk factors affecting the dependent qualitative variable. Statistical significance level was taken as 0.05. Whether there is a difference between the categories of the qualitative variable with two categories in terms of the quantitative variable was examined using the Mann-Whitney U test, since the assumptions of normal distribution were not provided. Results: We searched for 888 ICSI cycle totally. Age and BMI avarage were diagnosed as 32,22 ± 5,29 ve 25,05 ± 4,29 respectivel. ICSI endication was detected as; unexplained infertilty %21,3 (n=189), male factor %35,2 (n=312), being DOR %30,2 (n=268), other patient ratio %6,1 (n=55), endicatıon more than one as %7,2 (n=64) The avarage of a+b motil sperm in the sperm evaluation is 23,79 ± 16,96. If the evaluation of sperm morphology according to Kruger criteria is done; %29,4 (n=236) Kruger < %4 and %70,6 (n=566) Kruger > %4 was found. Basal E2, basal FSH, basal LH values avarages are found as 44,80 pg /ml ± 25,68; 8,06 IU /L ± 3,33; 6,10 IU/L ± 3,40 respectively in our study. In our study the avarage of AFC was found as ise 8,82 ± 4,05 Number of patients according to AMH values are categorized as follows; AMH value 5 ng/ml are %12,0 (n=107) . The induction protocols of participants are; %7,2 agonist protokol(n=64) , %86,6 antagonist protokol(n=769) and %6,2 microdoses.(n=55). Also the avarage od oocyte numbers were detected as 7,39 ± 5,25, the avarage of mature oocyte ratio was %76 ± 2,6, and avarage of denüdation time was 146,05 ± 77,43 minutes. While %73,3 of the patients did not habe MLN, at least one MLN embryo was detected im %26,7. In the study, AMH was taken as a quantitative variable and its effect on the presence of MLN alone was found to be a significant risk factor by logistic regression.