Majör depresyonda olaya ilişkin potansiyellerin psikotik ve nonpsikotik alt gruplar açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of event related potentials in major depressive patients according to psychotic and non-psychotic features
  1. Tez No: 91182
  2. Yazar: ERDOĞAN ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Biyolojik bir belirleyici olduğu düşünülen olaya ilişkin (event-releated) potansiyeller, 24 depresyonlu ve 20 sağlıklı denekte işitsel uyarılma potansiyelleri“odd-ball 2 ton ayrım yöntemi”kullanılarak ölçülmüştür. Depresyon hastalarında ilaç tedavisinden bağımsız olarak geç ERP komponenlerinden olan P3 potansiyellerinin latanslarında uzama bulunmuştur. Ayrıca depresyon hastalarını psikotik ve non-psikotik şeklinde subgrublara ayırdığımızda her ikisinde de P3 latansında uzama bulunmuş ayrıca psikotik özellik taşıyan depresif hasta grubunun P3 amplitüdünde düşme de tespit edilmiştir. Geç ERP komponentlerinin bilgi işlemenin bazı aşamalarındaki bozuklukları yansıtabileceği bilinmektedir. Sonuç olarak depresyonda (özellikle psikotik özellik taşıyan hastalarda) kognitif bozulmaya yol açan ve tedavi ile düzelen patolojik değişikliklerin geliştiği görülmektedir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY ERP's which are thought to be biological markers for psychiatric illnesses were recorded using the two-lone discriminative odd ball paradigm in 24 depressed patients and 20 controls. The latencies of P3 which is one of the late component of the event related potential were found to be prolonged. When patients were divided into subgroups as psychotic and non- psychotic, the latencies of P3 in both groups were found to be longer than those of the controls. Decreased P3 amplitudes were detected in patients with psychotic features. It is known that the alterations in the late MRP components can reflect the disorders at some steps of the information processing. As a conclusion recoverable pathological changes are seen in depressive patients (especially patients with psychotic features) at some steps of their information processing. 40