Torakal ve lumbal epidural anestezinin cerrahi stres yanıta etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of toracal and lumbar epidural anaesthesia on the response to surgical stress
- Tez No: 91183
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERŞEPÇİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
45 ÖZET Bu çalışma, torakal ve lumbal epidural anestezinin cerrahi stres yanıtına etkilerini araştırmak üzere planlandı. Yirmi sağlıklı köpeğe TİVA ile genel anestezi verilerek genel ve epidural anestezi altında hemodinamik ölçümler yapıldı. Köpekler rastgele, TEA ve LEA grubu olarak onarlı iki gruba ayrıldı. Epidural kateter, hemilaminektomiden sonra, TEA grubunda T6-7 veya T7-8 seviyelerinden, LEA grubunda L3-4 seviyesinden yerleştirildi. Kateterin yerleştirilmesinden sonra hemodinamik stabilizasyon için otuz dakika beklendi. Bazal ölçümlerden ve kan örneklerinin alınmasından sonra epidural kateter yoluyla %llidokain HCI (4 mg/kg) uygulandı. Yirmi dakika sonra ikinci ölçümler yapıldı ve torakotomiye başlandı. Cilt insizyonundan sonra onbeş ve otuzuncu dakikalarda hemodinamik ölçümler tekrarlandı ve kan örnekleri alındı. Torakotomi insizyonunun kapatılmasından sonra TİVA durduruldu ve köpekler uyandırıldı. Gruplar arasında ağırlık, vücut yüzey alanı ve cinsiyet yönünden istatistiksel46 olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). İki grup arasında OAB.SVB, PVDİ, SVDİ, Kİ, serum insülin ve kortizol seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In this study, the effects of thoracic and lumbar epidural anaesthesia on the response to surgical stress were evaluated. General anasthesia was performed by total intravenous anaesthesia (TIVA) on twenty healthy dogs; and, hemodynamic measurements were made during general and epidural anaesthesia. The dogs were randomly allocated into two groups as TEA and LEA, each containing ten dogs. Following hemilaminectomy, epidural catheter was inserted at the levels of T6-7 or T7-8 in the TEA group and L3.4 in the LEA group. Awaiting period of thirty minutes was used for hemodynamic stabilisation after the insertion of the catheter. Lidocain HC1 (4 mg/kg) was instilled through the epidural catheter after recording basal measurements and taking blood samples. The second measurements and blood samples were made after twenty minutes; and then, thoracotomy was performed. Hemodynamic measurements and blood samples were also taken at the 15 and 30 minutes of skin incision. TIVA was stopped after the closure of thorachotomy procedure and the dogs were extubated.48 There were no difference in terms of body weight, body surface area and gender of groups (p>0.05). There was no significant difference between the two groups when MAP, CVP, PVRI, SVRI, CI values, and blood levels of insulin and Cortisol of two groups were not different from each other (p>0.05).