Kayseri ili Tomarza ilçesi ve bu ilçeye bağlı Alakuşak köyünde endemik guatr prevalansının, tiroid fonksiyonlarının ve iyot eksikliğinin değerlendirilmesi
The Evaluation of goitre prevalance, thyroid function tests and iodine deficiency in rural area of Kayseri
  1. Tez No: 91184
  2. Yazar: BEKİR BORAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KELEŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
7. ÖZET Bu çalışmaya Kayseri ili Tomarza ilçesi ile bu ilçeye bağlı Alakuşak köyü'ndeki 10-13 yaş grubu ilköğretim okulu öğrencileri ile bu bölgede yaşayan 15 yaş ve üzerindeki erişkin grup alındı. Bölgedeki guatr prevalansmın, tiroid fonksiyonlarının ve iyot miktarının belirlenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Çalışmaya alınan bütün bireylerin yaşlan kaydedildi, boy ve ağırlık ölçümü yapıldı. Tiroid muayenesi aynı endokrinoloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Tiroid USG'si aynı radyoloji uzmanı tarafından bakıldı. Tüm bireylerden sT3, sT4, TSH, Tg, anti-M, anti-Tg için kan alındı ve spot idrar numuneleri toplandı. Palpasyon ile öğrencilerde guatr kızların %57.14'ü ve erkeklerin %3 1.03 'ünde olmak üzere %45.31'inde tesbit edildi. Palpasyon ile erişkinlerde ise guatr kadınların %86.27'i, erkeklerin %35.00'inde olmak üzere %71.83'ünde tesbit edildi. Palpasyon ile genel guatr 58prevalansı kadınların %69.42'sinde, erkeklerin %32.05'inde olmak üzere %54.77'sinde tesbit edildi. K/E oranı 2.17 bulundu. Çalışmaya alınan tüm bireylerin USG ile Gutekunst'un iyot eksikliği olmayan bölgede tesbit ettiği tiroid volümlerine göre kadınların %54.55'i, erkeklerin %39.74'ünde olmak üzere %48.74'ünde guatr bulundu. USG ile tesbit edilen guatrlılarda K/E oram 1.37 olarak bulundu. Guatr tesbitinde palpasyon ve USG arasındaki uyum öğrencilerde %76 iken (k = 0.760), erişkinlerde ise %43 (k = 0.426) olarak bulundu. Öğrencilerde USG ile tesbit edilen tiroid volümleri cinsiyet ile karşılaştırıldığında kızlarda tiroid volümleri erkeklere göre daha yüksek olduğu ancak aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı. Erişkinlerde ise kadınlarda tiroid volümleri erkeklere göre yüksek ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tesbit edildi. Tiroid fonksiyon testlerinden sT3 normal ve hafif yüksek, sT4 normal ve hafif yüksek, TSH yüksek, Tg çok yüksek, anti-M %0.50'inde ve anti-Tg %16.58'inde pozitif bulundu. Ortalama idrar iyot düzeyi 11.07± 6.05 ug/dl olup, idrar iyot düzeyi 2 ug/dFnin altında olan %2.01'inde, 2-5 ug/dl arasında %9.55'inde, 5-10 ug/dl arası %41.71'inde iken, %46.73'ünde 10 ug/dl'nin üzerinde saptandı. Bu bulgular hafif ve orta derecede iyot eksikliği ile uyumlu bulundu. Çalışmaya alınan bölgede yüksek oranda guatr bulunduğu, hafif ve orta derecede iyot eksikliği olduğu, bu sebeble iyot eksikliği yanında başka faktörlerin de guatrdan sorumlu olabileceğini ve bölgeye iyot proflaksinin yapılması gerekli olduğu düşünüldü. 59
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Primary school students aged 10-13 years old and adults older than 15 years, who were living in Tomarza district and Alakuşak town (a town near Tomarza) were included in the study. The aim of the study was to find out the goiter prevalence, thyroid functions and iodine deficiency in this region. Their ages, height and weight measures were registered. Thyroid examination was performed by the same endocrinologist. Thyroid (ultrasonography) was evaluated by the same radiologist. Blood samples were taken for FT3, FT4, TSH, Tg, anti-M, anti-Tg and also spot urine samples were taken from every person for iodine measurement. Goiter was found in %45.3 1 of the students by palpation (%57. 14 in females, %3 1.03 in males) and %71.83 of adults was found to have goiter by palpation (%86.27 in females, %35.00 in males). In general, goiter prevalence by palpation was %54.77 (%69.42 in females, %32.05 in males). Female/male ratio was 2. 17. 60In general, ultrasonographic examination according to Gutekunst criteria, has revealed the prevalence of goiter in %48.74 (%54.55 in females, %39.74 in males). In people with goiter manifested by USG, female/male ratio was 1.37. The aggreement between palpation and USG for the determination of goitre was %76 in the students, and was %43 in adults. When thyroid volume has been calculated by USG in students compared with sex, it was found that females had larger volumes than males but the difference was not statistically significant. Adults females were also found to have larger volumes than males, this difference was significant. In our study, normal or mildly high FT3 and FT4, high TSH, very high Tg values are found; anti-M was positive in %0.50 while anti-Tg was positive in %16.58 people. In the study areas, we found mild to moderate iodine deficiency. We conclude that iodine deficiency and concomittant factors might be responsible for goiter, and the district needs iodine prophlaxy. 61