Dijital tasarım ve üretim teknolojilerinin deneysel mimarlıktaki rolü
Digital design and production technologies role in experimental architecture
  1. Tez No: 911850
  2. Yazar: SEVİM TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL EMRE KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yeni değerler ve düzenlerin ortaya çıktığı bir paradigma içinde, geleneksel mimarlığa meydan okuyan deneysel mimarlık, devrim niteliğindeki değişim ve uygulamalarla doğa ve insan arasındaki iletişim bağlarını göz önünde bulundurarak tüm ihtiyaçlara yanıt arar. Beslendiği farklı disiplinler ile bireye, topluma, mimarlığa ve sanata verimli olabilecek 'deney' eylemlerini gerçekleştirirken, kolektif ve güncel tasarım anlayışına da rehberlik eder. Geçmişten bugüne, ileriye dönük arayışlarıyla değerleri ve yaşam stillerini gelecekte neye dönüştüreceğini tartışır. Süregelen arayışlarla ileriye gitmenin kaçınılmaz olduğu noktada tasarımda birçok şeyi yeniden ele alan deneysel mimarlıkta sonuçtan çok sürecin ve süreçte gerçekleşen eylemlerin önemi vurgulanırken çözdüğü problemlerden çok yarattığı problemlerle ilgilenir. Teknolojinin büyük oranda destek olduğu üretim yöntemlerinin gelişimi zihinlerdeki tasarım kabiliyetini de geliştirirken, inşa ettiği uygulamalarla deneyselliği farklı bir boyuta taşır. Birçok olasılığın beraberinde geldiği, mimarın rolünün ve iş modelinin değiştiği günümüz dijital mimarlığında teknolojik gelişmeler sayesinde mekan kurguları evrilmekte, ütopya ile gerçeklik arasındaki sınırlar silikleşmektedir. Bu gelişmelerin analizi yoluyla üç boyutlu baskı teknolojisinin deneysel tasarımlarda verdiği sonuçlar oldukça etkili ve verimlidir. Diğer yandan çevresel ihtiyacın bir ürünü olarak ortaya çıkan üç boyutlu baskı teknolojisi, deneysel tasarımlarla entegre bir biçimde çalışarak güncellenmektedir. Farklı disiplinlerde malzeme ve üretim yöntemlerinin gelişmesiyle esneklik ve tasarım özgürlüğü sunan üç boyutlu baskının gelecek mimarlığa etkisinin de yüksek olması beklenmektedir. Çalışma kapsamında tezin strüktürünü oluşturan deneysel mimarlığın tarihsel gelişimi ve günümüzde aldığı şekil araştırılırken, geleceğin mimarlık ve tasarım anlayışında sınırların ne derece kalkabileceği tartışılmıştır. Nitel araştırma deseni ile mevcuttaki literatür taramaları, her türlü yazılı kaynak ve internet verileri incelenerek, deneysel mimarlığın kavramsal alt yapısından, dijital tasarımdaki teknoloji ve uygulamaların mimarlık alanına getirdiği yeniliklerden bahsedilmiştir. Ayrıca bu bağlamda dijital tasarım uygulamaları arasında yer alan üç boyutlu baskı teknolojisi ile oluşturulmuş yapıların iç mekan organizyonları, oluşan yeni tasarım anlayışları ve mimaride yarattığı değişimler sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a paradigm where new values and orders emerge, experimental architecture, which challenges traditional architecture, seeks answers to all needs by taking into account the communication ties between nature and human beings with revolutionary changes and practices. With the different disciplines it feeds on, it guides the collective and current understanding of design while carrying out 'experiments' that can be productive for the individual, society, architecture and art. From the past to the present, it discusses what it will transform values and lifestyles into in the future with its forward-looking searches. Experimental architecture, which reconsiders many things in design at the point where it is inevitable to go forward with ongoing searches, emphasises the importance of the process and the actions that take place in the process rather than the result, and deals with the problems it creates rather than the problems it solves. While the development of production methods, which are largely supported by technology, improves the design capability in minds, it takes experimentalism to a different dimension with the applications it builds. In today's digital architecture, where many possibilities come with many possibilities, the role and business model of the architect changes, space fictions evolve thanks to technological developments, and the boundaries between utopia and reality are blurred. Through the analysis of these developments, the results of three-dimensional printing technology in experimental designs are very effective and efficient. On the other hand, three-dimensional printing technology, which emerged as a product of environmental need, is updated by working in an integrated manner with experimental designs. Three-dimensional printing, which offers flexibility and design freedom with the development of materials and production methods in different disciplines, is expected to have a high impact on future architecture. Within the scope of the study, while the historical development of experimental architecture, which constitutes the structure of the thesis, and the shape it has taken today are investigated, the extent to which the boundaries can be removed in the understanding of architecture and design of the future is discussed. By analysing the existing literature reviews, all kinds of written sources and internet data with a qualitative research design, the conceptual infrastructure of experimental architecture, the innovations brought to the field of architecture by technologies and applications in digital design were mentioned. In addition, in this context, the interior organisation of the structures created with three-dimensional printing technology, which is among the digital design applications, the new design concepts and the changes created in architecture are questioned.