Narrative Aesthetics and Visual Arts in Virginia Woolf's London Writings
Virginia Woolf'un Londra Yazılarında Anlatı Estetiği ve Görsel Sanatlar
  1. Tez No: 911849
  2. Yazar: TZU-YU LIN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. HELEN CARR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London Goldsmiths College
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tezim, Virginia Woolf'un Londra yazılarının görsel sanatların tekniğini ortaya koyduğunu savunuyor: resim, film ve fotoğraf, Empresyonizmden Post-Empresyonizme. Eleştirmenler ya Woolf'un Londra'sına ya da Woolf'un yazılarına ve görsel sanatlara odaklandılar. Araştırmam şehri ve Woolf'un Post-Empresyonist anlatı estetiğini sentezliyor. 'Androjeni' fikri, 'ikili karşıtlıklardan' melez metinselliğe dönüşümü gösteriyor. Bu, Woolf'un Bloomsbury Grubunun estetiğini yazıda kullanma biçimini göstermektedir. Roger Fry ve Clive Bell'in 'Post-Empresyonizm', 'önemli biçim' ve 'duygu' teorilerinden yararlanan Woolf'un 'yazıda resim' tekniği, karakterlerinin 'iç yaşamını' 'mavi ve yeşil' atmosferin dış dünyası aracılığıyla görselleştirir. Woolf'un 'flaneuse'ü, _Jacob's Room_'daki androjen 'çift görüşü' gösterir. William James'in psikoloji anlayışı, okuyucunun Woolf'un hale metaforunu görmesine yardımcı olur. Henry James'in _The Ambassadors_'daki Empresyonist görme sürecinden ve Londra'ya dair seyahat çizimlerinden ders alan Woolf, _Night and Day_ ve _The London Scene_'de Post-Empresyonist tekniği geliştirir. Strether dış dünyayı edilgen bir izlenim olarak içselleştirirken, Katherine'in duygusu kelimelerdeki çizgiler, renkler ve şekiller aracılığıyla dışsallaştırılmış, duygunun şehrin mekânsal ilişkisini açığa çıkardığı psikolojik gerçekçiliğe doğru ilerlenmiştir. Kübizm, Bergson'un 'saf süre', Deleuze'ün 'hareket-imaj' ve 'zaman-imaj'ını Woolf'un geri dönüş, yakın çekim ve montaj gibi sinematik teknikleri kullanma biçimini teorileştirmek için okudum. Woolf'un teknikleri, Clarissa'nın _Mrs. Dalloway_'de yürürken, kelimelerdeki dışsal fiziksel hareket aracılığıyla içsel zamanı görür. Woolf, Julia Cameron'ın fotoğrafçılığının Viktorya dönemi estetiğini eleştirerek duygu, his ve düşünceyi göstermek için Post-Empresyonist kadın bakışını geliştirir. Woolf'un Londra anlatıları, Angel of the House aracılığıyla, kadın bakışının duygularının Eleanor'un _The Years_ adlı eserindeki bakış açısında ataerkil toplumu altüst edebileceği için, Empresyonizmden Post-Empresyonizme doğru bir stil dönüşümünü gösterir.
Özet (Çeviri)
My thesis argues that Virginia Woolf's London writings reveal the technique of the visual arts: painting, film and photography, from Impressionism to the Post-Impressionism. Critics have focused on either Woolf's London or on Woolf's writings and the visual arts. My research synthesizes the city and Woolf's Post-Impressionist narrative aesthetics. The idea of 'androgyny' shows the transformation from 'binary oppositions' to hybrid textuality. This illustrates the way which Woolf uses the aesthetics of the Bloomsbury Group in writing. Drawing on Roger Fry's and Clive Bell's theories of 'Post-Impressionism', 'significant form' and 'emotion', Woolf's 'painting-in-writing' technique visualizes the 'inner life' of her characters through the outer world of 'blue and green' atmosphere. Woolf's 'flaneuse' shows the androgynous 'dual vision' in _Jacob's Room_. William James's conception of psychology helps the reader to see Woolf's halo metaphor. Learning from Henry James's Impressionist process of vision in _The Ambassadors_ and his travel sketches of London, Woolf develops Post-Impressionist technique in _Night and Day_ and _The London Scene_. While Strether internalizes the external world as a passive impression, Katherine's emotion was externalized through lines, colours and shapes in words, moving toward psychological realism, as emotion comes to reveal the city's spatial relation. I read Cubism, Bergson's 'pure duration', Deleuze's 'the movement-image', and 'the time-image' to theorise the way which Woolf uses cinematic techniques, such as flashback, close-up and montage. Woolf's techniques see inner time through outer physical movement in words, as Clarissa walks in _Mrs Dalloway_. Woolf criticizes the Victorian aesthetics of Julia Cameron's photography, developing the Post-Impressionist female gaze to show emotion, feeling and thought. Through the Angel of the House, Woolf's London narratives show a transformation of style from Impressionism to Post-Impressionism, as emotions of the female gaze can subvert the patriarchal society in Eleanor's angle of vision in _The Years_.