Preeklampsi tanısında periferik kan parametrelerinin tanısal değerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic value of peripheral blood parameters in the diagnosis of preeclampsia
  1. Tez No: 911851
  2. Yazar: RUHŞAT DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN KASAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET AMAÇ: Preeklamptik gebelerde periferik kan parametrelerinin tanısal değerinin preeklampsiyi (PE) ve şiddetini ön görmede değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kapsamına dahil edilme kriterlerine uyan 76 hafif preeklamsi ve 60 şiddetli preeklamsi, 68 sağlıklı olmak üzere 204 gebenin verileri incelendi. Gebelik sırasında ek hastalıklar, aktif lokal veya sistemik enfeksiyon, koryoamniyonit veya kortikosteroidler gibi ilaçlar, kronik sistemik hastalığı olan hastalar bu çalışmaya dahil edilmedi. Aktif enfeksiyon belirtileri ve semptomları (ağrı, ateş veya vajinal akıntı) olan hastalar çalışmadan hariç tutuldu. Tedavi öncesi alınan nötrofil, lökosit, trombosit, nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR), monosit lenfosit oranı (MLR), c-reaktif protein (CRP) ve albümin değerleri preeklampside, şiddetli preeklampside ve sağlıklı gebe grubunda karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışma kapsamında 60 şiddetli PE, 76 PE tanılı ve 68 ek özelliği bulunmayan toplam 204 gebe çalışmaya dahil edildi. Serum inflamatuar parametreleri incelendiğinde NLR, PLR, MLR, CRP/Albümin oranları arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p>0.005).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: This study aims to evaluate the diagnostic value of peripheral blood parameters in predicting preeclampsia (PE) and its severity in preeclamptic pregnancies. MATERİALS AND METHODS: The data of 204 pregnant individuals meeting the inclusion criteria were analyzed, comprising 76 with mild preeclampsia, 60 with severe preeclampsia, and 68 healthy controls. Pregnant individuals with additional diseases during pregnancy, active local or systemic infections, chorioamnionitis, use of medications such as corticosteroids, or chronic systemic diseases were excluded from the study. Patients presenting signs or symptoms of active infection (pain, fever, or vaginal discharge) were also excluded. Pre-treatment values of neutrophils, leukocytes, platelets, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), C-reactive protein (CRP), and albumin were compared among the mild preeclampsia, severe preeclampsia, and healthy pregnancy groups. RESULTS: The study included a total of 204 pregnant individuals: 60 with severe preeclampsia (PE), 76 with PE, and 68 healthy pregnancies without additional features. An evaluation of serum inflammatory parameters revealed statistically significant differences among the groups for NLR, PLR, MLR, and CRP/albumin ratios (p > 0.005). Age was found to be significantly higher in pregnant individuals with severe preeclampsia compared to those with PE and healthy pregnancies (p < 0.01). The albumin levels were significantly lower in severe preeclamptic pregnancies compared to those with PE and healthy pregnancies (p = 0.000).The cutoff value for age was determined as 34.5, with a sensitivity of 27.9% and a specificity of 4.4% at this threshold. For albumin levels, the identified cutoff value was 35.5, demonstrating a sensitivity of 79.4% and a specificity of 48.5%. In conclusion, the results of the ROC analysis indicate that albumin levels serve as a stronger predictor of preeclampsia likelihood compared to age. Declining albumin levels may be considered a significant biomarker in the diagnosis of preeclampsia. CONCLUSİON: Consistent with the literature, our study identified advanced age and low albumin levels as factors associated with preeclampsia (PE). The levels of neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), and monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR) did not differ significantly among women with severe preeclampsia, mild preeclampsia, and healthy pregnant women. KEYWORDS: Preeclampsia, hypertension, NLR, PLR, CRP, albumin