Jeopolitiğin geri dönüşünün Türk Amerikan ilişkilerine etkisi
The Effect of the return of geopolitics on Turkish-American relations
  1. Tez No: 911856
  2. Yazar: BİLGEHAN KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Jeopolitiğin geri dönüşünün Türk Amerikan ilişkilerine etkisi çalışmasında, araştırma soruları olarak geri dönüşün ilişkilere etkisinin olup olmadığı ve bu etkinin olumlu/olumsuz yönleri tartışılmıştır. Araştırmada hipotez olarak geri dönüşün ilişkilere olumlu yansıması ortaya atılmış ve desteklenmesine gayret gösterilmiştir. Giriş kısmında mümkün mertebe çalışmanın ortaya attığı iddia ve üzerine inşa edildiği başlıklara yer verilmiştir. İlk (Birinci) bölümde, jeopolitiğin kısa tanımları, ilk ortaya çıkışı ve klasik dönemde nasıl geliştiğininkavramsal olarak çerçevesi jeopolitik ekoller üzerine oturtulmuş, soğuk savaş öncesi ve sonrası dönem ele alınmıştır. Çalışmanın özü Türk Amerikan ilişkilerinde, jeopolitik etki üzerine olması nedeniyle ilk bölüm kısa tutularak, jeopolitiğe ilişkin genel bir çerçeve çizilmiştir. Müteakiben,ikinci bölümde, Türk Amerikan ilişkilerinin genel seyri jeopolitik mercekten bakılmak suretiyle ele alınarak, son bölümde (üçüncü) Amerikan dış politikası, akabinde jeopolitiğin geri dönüşü ve bu bölümün son kısmında geri dönüşün ilişkilere etkisi ortaya konulmaya çalışılmış, son aşamada ise sonuç kısmı ile hükümler verilmeye gayret gösterilmiştir. Jeopolitik kavram olarak kullanım alanları bağlamında siyasetten ekonomiye her geçen gün önemini artırmaktadır. Etkileşim halinde olduğu alanlarda aynı paralelde artmaktadır. Hatta metin içerisinde akademik dünya dahil pek çok kesim tarafından bilinmeyen jeoenerji, jeososyoloji gibi kavramlara yer verilmiştir. Jeopolitik, dünya savaşlarının nedenleri arasında gösterilsede ona yüklenen anlam bir zaman sonra doğru ifade edilmeye başlanmıştır. Türk Amerikan ilişkileri bugüne kadar, tarihi, kültürel hatta popüler boyutlarıyla pek çok defa irdelemiştir ve irdelenmeye devam edilecektir. İki ülkenin ilişkilerinde, dış politik süreçlerin belirlenmesinde, özellikle soğuk savaşın bittiği yıllar, jeopolitik açıdan yegâne kılavuzlardan biri olmuştur. Çalışmada bu tez, bilimsel okumalar ve yararlanılan kaynaklarla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study of the impact of the return of geopolitics on Turkish-American relations, the research questions of whether the return has an impact on relations and the positive/negative aspects of this impact are discussed.In the research, it was put forward as a hypothesis that the positive reflection of return on relationships was put forward and efforts were made to support it. In the introduction, the claims made by the study and the headings on which it is built are included as much as possible. In the first (first) chapter, brief definitions of geopolitics, its first emergence and the conceptual framework of how it developed in the classical period were based on geopolitical schools, and the period before and after the cold war was discussed.Since the essence of the study is about the geopolitical influence in Turkish-American relations, the first chapter was kept short and a general framework regarding geopolitics was drawn.Subsequently, in the second part, the general course of Turkish-American relations is discussed from a geopolitical lens, in the last part (third), American foreign policy, subsequently the return of geopolitics and the effect of the return on the relations are tried to be revealed in the last part of this part, and in the last stage, the conclusion and provisions are presented. Efforts have been made to provide As a geopolitical concept, it increases its importance day by day in the context of its usage areas, from politics to economy. It is increasing in parallel in the areas it interacts with. In fact, concepts such as geoenergy and geosociology, which are unknown to many segments, including the academic world, are included in the text.Although geopolitics is cited as one of the causes of world wars, the meaning attributed to it began to be expressed correctly after a while.Turkish-American relations have been examined many times with their historical, cultural and even popular dimensions and will continue to be examined.In determining the foreign political processes in the relations of the two countries, especially the years after the end of the Cold War, have been one of the only geopolitical guides. In this study, this thesis was tried to be presented with scientific readings and sources used.