The effect of hot air-assisted radio frequency drying on quality parameters of vacuum-impregnated and non-impregnated orange slices by pomegranate juice concentrate
Sıcak hava destekli radyo frekans kurutmanın, nar suyu konsantresi ile vakum impregnasyonlu ve impregnasyonsuz portakal dilimlerinin kalite parametreleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 911857
  2. Yazar: MOHAMMED MUAYAD ISMAIL ISMAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Sıcak hava destekli radyo frekans kurutma (HA-RFD), yüksek kaliteli kurutulmuş meyve ve sebzelerin üretilmesi için umut verici bir teknolojidir. Bu çalışmada, 4 mm kalınlığındaki portakal dilimleri, 70 mm elektrot açıklığı ile üç katman halinde HA-RFD sistemine yerleştirilmiştir. HA-RFD ile kurutulan dilimlerin kalitesi, sıcak hava ile kurutulmuş (HAD) ve dondurularak kurutulmuş (FD) numunelerle karşılaştırılmıştır. Kurutma yöntemlerinden elde edilen veriler altı farklı kurutma modeline uyarlanmış, Midilli modeli HA-RFD için en iyi sonuçları verirken, Logaritmik model HAD için en uygun model olmuştur. HA-RFD, kurutma süresinde %67 azalma, daha iyi toz özellikleri, daha yüksek toplam fenolik içerik (TPC), toplam flavonoid içerik (TFC) ve antioksidan aktivite değerleri göstermiştir. FD numuneleri ise en yüksek biyoaktif bileşiklere ve C vitamini içeriğine sahip olurken, bunu sırasıyla HA-RFD ve HAD numuneleri takip etmiştir. Nar suyu konsantresi ile impregasyon yapılmış portakal dilimleri, yüksek biyoaktif bileşik içeriğine sahip ürünler üretmek için uygulanmıştır. Optimum impregasyon koşulları, %40,52±1,31 su kaybı, %21,57±0,85 katı madde kazanımı ve %18,60±0,93 ağırlık kaybı elde etmek için yanıt yüzeyi yöntemi (RSM) ile belirlenmiştir. Daha sonra, impregasyon yapılmış numuneler, karşılaştırma amacıyla HA-RFD ve HAD yöntemleriyle kurutulmuştur. TFC, TPC ve antioksidan değerleri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir (p˂0,05). Impregasyon yapılmış HA-RFD numuneleri, taze numunelere kıyasla daha yüksek TPC, TFC, antioksidan, protein, diyet lifleri ve toplam şeker içeriği göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hot air-assisted radio frequency drying (HA-RFD) is a promising technology for producing high-quality dried fruits and vegetables. In this study, orange slices (4 mm thickness) were placed in the HA-RFD system in three layers with an electrode gap of 70 mm. The quality of dried slices with HA-RFD was compared with hot air-dried (HAD) and freeze-dried (FD) samples. The data from the drying methods were fitted to six drying models, the Midilli model was the best for HA-RFD, and the Logarithmic was the best for HAD. HA-RFD showed a 67% decrease in drying time, higher powder properties, and higher total phenolic content (TPC), total flavonoid content (TFC), and antioxidant activity compared to HAD. The FD samples showed the highest bioactive compounds and vitamin C followed by HA-RFD and HAD. Vacuum impregnation (VI) with pomegranate juice concentrate was applied to produce orange slices with high bioactive compounds. The optimum VI conditions were selected by response surface methodology (RSM) to obtain a higher water loss of 40.52±1.31%, solid gain of 21.57±0.85%, and weight reduction of 18.60±0.93%. After that, impregnated samples were dried using a HA-RFD and HAD for comparison. TFC, TPC, and antioxidants were assessed (p˂0.05). The impregnated HA-RFD samples showed great contents of TPC, TFC, antioxidants, protein, dietary fibers, and total sugar content higher than those of fresh samples.