Kültürel zekânın iş performansına etkisinde kültürlerarası iletişim etkililiğinin düzenleyici rolü
The Moderating role of intercultural communication effectiveness on the effect of cultural intelligence on job performance
- Tez No: 911860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kültürel Zekâ (KZ), kültürlerarası iletişim etkililiği ve iş performansına yönelik geçmiş araştırmalardan yola çıkarak mevcut çalışma; turizm çalışanlarının kültürel zekâ düzeylerinin (meta-bilişsel, bilişsel, motivasyonel ve davranışsal kültürel zekâ) onların iş performansına (görev ve bağlamsal performans) etkisini ve ayrıca bu etkide kültürlerarası iletişim etkililiğinin düzenleyici rolünü incelemektedir. Anket verileri Kültürel Zekâ Ölçeği, Kültürlerarası İletişim Etkililiği Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği yardımıyla Antalya'daki dört ve beş yıldızlı otellerde çalışan 213 sınır birimi çalışanlarından toplanmıştır. Ölçekleri oluşturan yapılar arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile değerlendirilmiş ve ilişkileri kapsayan ölçüm modelinin güvenirlik ve geçerliliği AMOS 25 paket programında doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın hipotezleri aynı paket programı yardımıyla gerçekleştirilen yol analizi ile test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kültürel zekâ alt boyutlarının ve kültürlerarası iletişim etkililiğinin iş performansının iki boyutu (iş ve bağlamsal performans) üzerinde anlamlı bir etki gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca analizler, kültürel zekâ ile görev performansı ve bağlamsal performans arasındaki ilişkilerde kültürlerarası iletişim etkililiğinin düzenleyici rolünün olduğunu saptamıştır. Bulgular, turizm sektörü bağlamında yöneticilere, uygulayıcılara ve çalışanlara yönelik önerilere dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Based on past research on cultural intelligence (CQ), intercultural communication effectiveness and job performance, the current study; it examines the effect of tourism employees' cultural intelligence levels (meta-cognitive, cognitive, motivational and behavioral cultural intelligence) on their job performance (task and contextual performance), as well as the moderating role of intercultural communication effectiveness in this effect. Survey data were collected from 213 boundary unit employees working in four- and five-star hotels in Antalya with the help of the Cultural Intelligence Scale, Intercultural Communication Effectiveness Scale and Job Performance Scale. The relationships between the structures that make up the scales were evaluated with correlation analysis, and the reliability and validity of the measurement model covering the relationships was examined with confirmatory factor analysis in the AMOS 25 package program. The hypotheses of the study were tested with path analysis performed with the help of the same package program. As a result of the analyses, it was found that cultural intelligence sub-dimensions and intercultural communication effectiveness had a significant effect on two dimensions of job performance (job and contextual performance). Additionally, the analyzes determined that intercultural communication effectiveness has a moderating role in the relationships between cultural intelligence and task performance and contextual performance. The findings were transformed into recommendations for managers, practitioners and employees in the context of the tourism sector.