Kampüs rekreasyonu engelleri, engellerle baş etme stratejisi, katılım ve algılanan özgürlük arasındaki ilişki
Investigation of the relationship between campus recreation constraints, negotiation strategies, participation and perceived freedom
- Tez No: 911859
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTUNÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin kampüs rekreasyonu engelleri, bu engellerle baş etme stratejileri, katılım düzeyleri ve algılanan özgürlük arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma modeli, kampüs rekreasyon engelleri, engellerle baş etme stratejileri, kampüs rekreasyon katılımı ve algılanan özgürlük değişkenleri kullanılarak oluşturulmuştur. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli bu çalışmada kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında kampüs rekreasyonu etkinlikleri düzenleyen altı farklı üniversiteden 657 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, kişisel bilgi formu, Kampüs Rekreasyonu için Serbest Zaman Engelleri, Serbest Zaman Engelleri ile Baş Etme Stratejileri, Serbest Zaman İlgilenim ve Serbest Zamanda Algılanan Özgürlük ölçeklerini içeren veri toplama formu kullanılarak yüz yüze ve çevrimiçi olarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS ve LISREL programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenirliklerini incelemek için Cronbach's alpha güvenirlik analizleri ve doğrulayıcı faktör analizleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon analizleri yapılmış ve hipotezlerin test edilmesinde yapısal eşitlik modelleri ve bu modeli desteklemek için regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda, üniversite öğrencilerinin algıladıkları kampüs rekreasyon engelleri düzeylerinin engellerle baş etme stratejileri üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H1), engellerle baş etme düzeylerinin algılanan özgürlük üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H2), kampüs rekreasyon engelleri düzeylerinin algılanan özgürlük üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H3), kampüs rekreasyon engelleri düzeylerinin kampüs rekreasyonu katılımı üzerinde negatif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H4), engellerle baş etme düzeylerinin kampüs rekreasyonu katılımı üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H5) ve kampüs rekreasyonu katılım düzeylerinin algılanan özgürlük üzerinde pozitif yönlü anlamlı bir etkiye sahip olduğu (H6) bulunmuştur. Araştırma sonuçları, üniversite öğrencilerinin kampüs rekreasyonuna katılımını etkileyen çeşitli engellerin, bu engellerle baş etme stratejilerinin, kampüs rekreasyon katılım düzeylerinin ve algılanan özgürlük üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships among university students' campus recreation constraints, negotiation strategies, participation levels, and perceived freedom. The research model was formed by using the variables of campus recreation constraints, negotiation strategies, campus recreation participation, and perceived freedom. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in this study. The sample of the study consists of 657 students from six different universities organizing campus recreation activities in the 2022-2023 academic year. The data were collected face-to-face and online using a data collection form that included a personal information form, Leisure Constraints for Campus Recreation, Leisure negotiation strategies, Leisure Involvement, and Perceived Freedom in Leisure scales. The data were analyzed using SPSS and LISREL programs. Cronbach's alpha reliability analyses and confirmatory factor analyses were applied to examine the validity and reliability of the scales. Pearson correlation analyses were conducted to determine the relationships between the variables, and structural equation models were used to test the hypotheses, and regression analyses were used to support this model. As a result of the analyses, the levels of campus recreation constraints perceived by university students have a significant negative effect on negotiation strategies (H1), the levels of negotiation with constraints have a significant positive effect on perceived freedom (H2), the levels of campus recreation constraints have a significant negative effect on perceived freedom (H3), campus recreation constraints have a significant negative effect on campus recreation participation (H4), the levels of negotiation with constraints have a significant positive effect on campus recreation participation (H5), and the levels of campus recreation participation have a significant positive effect on perceived freedom (H6). The results of the research show that various constraints affecting university students' participation in campus recreation, negotiation strategies with these constraints have significant effects on campus recreation participation levels and perceived freedom.