2003 Amerikan müdahalesi sonrası Irak halkının kimlik sorunsalı
The Identity problem of the Iraqi people after the 2003 American intervention
  1. Tez No: 911870
  2. Yazar: SÜMEYRA ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÖZDEN CANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amerika'nın 2003 yılında Irak'ı işgal etmesi, ülkenin kültürel yapısını, dini inançlarını, sosyal normlarını ve değerlerini değiştirerek kimliği üzerinde derin bir etki yaratmıştır. Bu çalışma, müdahale sonrasında Irak'ın yeniden şekillendirilme çabalarının, 'Iraklılık' kimliğinin oluşumunu nasıl etkilediğinin karmaşık dinamiklerini ele alarak oluşturulmuştur. 2003 müdahalesi, toplumsal parçalanmaya ve kimlik krizine yol açarken, aynı zamanda bölge halkının direniş ve yeniden inşa çabalarını da tetiklemiştir. Etnik ve dini kimlikler, Irak'ta uzun bir süredir var olan ve derin köklere sahip olan önemli faktörlerdir. Irak, çeşitli etnik gruplardan ve mezheplerden oluşan bir topluma sahiptir. Araplar, Kürtler, Türkmenler, Süryaniler, Yezidiler ve diğer birçok etnik grup ülkede yaşamaktadır. İşgal sırasında ve sonrasında, etnik ve dini kimlikler toplumsal bir bütünlük sağlayamamış ve çatışmalar ortaya çıkmıştır. Etnik ve dini kimlikler, siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda ayrımcılığa ve haksızlığa maruz kalma riskini artırmaktadır. Bu durum, toplumda istikrarsızlık, şiddet ve çatışma ortamının oluşmasına, terör saldırılarına, mezhep temelli şiddet olayları ve toplumsal bölünmeler gibi sonuçlara yol açmaktadır. Kültürel ve siyasi uygulamalardaki değişimlerin ve Amerikan varlığının, dini inançlar üzerindeki etkisini, sosyal norm ve değerlerin dönüşümünü inceleyen bu çalışma, Amerikan işgalinin Iraklı kimliğinin gelişimi üzerindeki kalıcı etkisinin kapsamlı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Irak'taki Amerikan varlığı; kültürel uygulamaları, dini inançları, sosyal normları ve değerleri yeniden şekillendirerek ülkenin kimliği üzerinde kalıcı bir etki yaratmıştır. Bu etkileri takip eden toplumsal parçalanma ve kimlik krizine rağmen Irak toplumu dış etkilere karşı direnç ve dayanıklılık da göstermiştir. Geleneksel adetleri koruma, ulusal gururu yeniden canlandırma ve kültürel hareketler yoluyla Irak kimliğini geri kazanma çabaları, işgal sonrası farklı bir Irak kimliği ortaya koyma mücadelesinin devam ettiğinin altını çizmektedir. Irak karmaşık tarihi ve mirasıyla yüzleşmeye devam ederken, Amerikan işgalinin bölgede oluşturduğu tahribat, Irak kimliğinin inşasında merkezi bir nokta olmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The American invasion of Iraq in 2003 had a profound impact on the country's identity by changing its cultural structure, religious beliefs, social norms and values. This study explores the complex dynamics of how the efforts to reshape Iraq in the aftermath of the intervention have affected the formation of an 'Iraqi' identity. The 2003 intervention led to social fragmentation and identity crisis, but also triggered resistance and reconstruction efforts by the people of the region. Ethnic and religious identities are important factors that have long been present and deeply rooted in Iraq. Iraq has a society composed of various ethnic groups and sects. Arabs, Kurds, Turkmen, Assyrians, Yezidis and many other ethnic groups live in the country. During and after the occupation, ethnic and religious identities have not been able to achieve social cohesion and conflicts have emerged. Ethnic and religious identities increase the risk of discrimination and injustice in political, economic and social spheres. This leads to social instability, violence and conflict, terrorist attacks, sectarian violence and social divisions. By examining the impact of changes in cultural and political practices and the American presence on religious beliefs and the transformation of social norms and values, this study aims to provide a comprehensive analysis of the lasting impact of the American occupation on the development of Iraqi identity. The American presence in Iraq has had a lasting impact on the country's identity by reshaping cultural practices, religious beliefs, social norms and values. Despite the social fragmentation and identity crisis that followed, Iraqi society has also shown resilience and resilience to external influences. Efforts to preserve traditional customs, revitalize national pride and reclaim Iraqi identity through cultural movements underscore the ongoing struggle to forge a distinct Iraqi identity after the occupation. As Iraq continues to come to terms with its complex history and heritage, the destruction wrought by the American occupation of the region remains central to the construction of Iraqi identity.