Dabigatran eteksilatın sıçan sırtında oluşturulmuş random paternli deri flebi yaşayabilirliğine etkisinin asetilsalisilik asit ile kontrollü karşılaştırılması
The impact of dabigatran etexilate on the viability of random-pattern skin flaps in rats: a controlled comparison with acetylsalicylic acid
- Tez No: 911897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH SUNGUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Random paternli deri fleplerinde yaşayabilirlik oranını artırmak, rekonstrüktif cerrahinin temel hedeflerinden biridir. Asetilsalisilik asit (aspirin) flep cerrahisinde etkili olduğu gösterilmiş bir ajan iken, Dabigatran eteksilatın bu alandaki etkileri henüz değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada, Dabigatran eteksilat ile aspirinin flep nekrozu, neovaskülarizasyon ve inflamasyon süreçleri üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışma, Dabigatran eteksilatın flep cerrahisindeki potansiyel kullanımını belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya toplam 25 sıçan dahil edilmiştir. Sıçanlar kontrol grubu (n=9), aspirin grubu (n=8) ve Dabigatran eteksilat grubu (n=8) olarak üç gruba ayrılmıştır. Random paternli deri flepleri oluşturulmuş ve operasyon sonrası 7 gün boyunca sırasıyla 50 mg/kg aspirin ve 30 mg/kg Dabigatran eteksilat uygulanmıştır. Flep nekroz oranları makroskopik yöntemlerle, yaşayan doku alanları sintigrafik incelemelerle, inflamasyon ve neovaskülarizasyon düzeyleri ise histopatolojik değerlendirmelerle analiz edilmiştir. Veriler parametrik ve nonparametrik testler ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Increasing the survival rate of random-pattern skin flaps is a fundamental goal in reconstructive surgery. While acetylsalicylic acid (aspirin) is an agent with proven effectiveness in flap surgery, the effects of dabigatran etexilate in this field have not yet been fully evaluated. This study aimed to compare the effects of dabigatran etexilate and aspirin on flap necrosis, neovascularization, and inflammation processes. Additionally, it sought to determine the potential use of dabigatran etexilate in reconstructive surgery. Materials and Methods: A total of 25 rats were included in the study and divided into three groups: control group (n=9), aspirin group (n=8), and dabigatran etexilate group (n=8). Random-pattern skin flaps were created on the dorsum of the rats. Postoperative oral treatment with 50 mg/kg aspirin and 30 mg/kg dabigatran etexilate was administered daily for 7 days. Flap necrosis rates were assessed macroscopically, viable tissue areas were evaluated using scintigraphic imaging, and inflammation and neovascularization levels were examined histopathologically. Statistical analysis was performed using parametric and non-parametric tests.