Dabigatran etexilatın ratlarda kırık iyileşmesi üzerine etkisi
Effects of dabigatran etexilate on fracture healing in rats
  1. Tez No: 308259
  2. Yazar: ATILGAN ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Dabigatranın öncü ilacı olan dabigatran etexilate (Pradaxa, Boehringer Ingelheim), yeni geliştirilen, trombini yüksek afinitede ve spesifitede geri dönüşümlü olarak inhibe eden oral bir antikoagülandır. Mevcut kullanımda olan bazı antikoagülan ajanların aksine, sabit dozda uygulanması, yiyecek ve ilaç etkileşimine girmemesi, moniterizasyon gerektirmemesi avantajlarıdır. Gerek oral kullanımından kaynaklanan kullanım kolaylığı gerekse yan etki güvenilirliği nedeniyle giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır.Bu çalışmada dabigatran etexilatın kırık iyileşmesi üzerine etkisi, rat tibialarında kırık modeli oluşturularak radyolojik ve histolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma için 36 adet, ortalama ağırlıkları 250 gr olan, 4-5 aylık Spraque Dawley cinsi, dişi sıçan kullanıldı. Rastgele seçilerek 6'şarlı 6 gruba ayrılan hayvanların sağ tibialarına kırık oluşturuldu ve internal tespit uygulandı. 1. ve 2. gruba dabigatran etexilate %0,5'lik hidroksietilselüloz içinde çözelti haline getirildikten sonra 10 mg/kg olacak şekilde oral gavaj ile sırasıyla 1.gruba 2 hafta ve 2. gruba 4 hafta boyunca günde tek doz olacak şekilde verildi. 3. ve 4. gruba ise benzer şekilde hazırlanan dabigatran etexilate 50 mg/kg olacak şekilde 3. gruba 2 hafta, 4. gruba 4 hafta verildi. 5. ve 6. gruplar ise sham grubu olarak belirlendi. 5. gruba 2 hafta, 6. gruba ise 4 hafta boyunca sadece %0,5'lik hidroksietilselüloz çözeltisi verildi. 1., 3. ve 5. gruplar 14. günde; 2., 4. ve 6. gruplar 28. günde sakrifiye edilerek tibiaları radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi.Radyolojik ve histolojik değerlendirmede 14 ve 28. günlerde ilgili gruplarda farklılık olmadığı; kırık iyileşmesinin normal seyrinde devam ettiği gözlendi.Sonuç olarak radyolojik ve histolojik değerlendirmelerin eşliğinde dabigatran etexilatın ratlarda kırık iyileşmesi üzerine herhangi bir etkisinin olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Dabigatran etexilate, prodrug of dabigatran, is a new developed anticoagulant which inhibits reversibly thrombin with high affinity and specifity. Despite currently used anticoagulant agents, no monitoring requirement and administration in a fixed dose without drug-drug or food-drug interactions are its main advantages. With these advantages and low side effects its usage has been widened worlwide.In this experimental study we perform a rat tibia fracture model and evaluate the effect of dabigatran etexilate on fracture healing by both radiological and histological. 36 female Spraque Dawley, mean 250 gr weighted female rats was used. Animals divided to 6 groups, each consisting 6 rats then performed right tibial fracture and internal fixation. Oral dabigatran etexilate for rats was a suspention in %0,5 hydroxyethylcellulose and administered to rats via oral gavage. 1st and 2nd groups had 10 mg/kg daily dose respectively for 2 and 4 weeks. As the same way prepared solution 3rd and 4th groups had 50 mg/kg daily dose for 2 and 4 weeks. 5th and 6th groups assigned as sham groups; only hydroxyethylcellulose solution was administered for 2 and 4 weeks. 1st, 3th and 5th groups sacrificied at 2 weeks; 2nd, 4th and 6th groups sacrificied at 4 weeks. Then their right tibias evaluated radiologically and histologically and the results compared.After radiologic and histological evaluation there was no significant difference between drug groups and sham groups at 14 and 28 days and there was no impairment in fracture healing.As a result, we established dabigatran etexilate has no effect on fracture healing in rats according to radiological and histological evaluations.