How do different groups of KS3 secondary school students perceive feedback?
KS3 ortaokul öğrencilerinden olusan farklı gruplar geri bildirimi nasıl algılıyor?
- Tez No: 911907
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DAVID HOWARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Öğrenciler geri bildirim sürecinin önemli bir parçasıdır ve geri bildirim deneyimlerinin olumlu olmasını sağlamak için onların bakış açılarını anlamak çok önemlidir. Bu makale, Londra'daki ortaokul öğrencilerinin geri bildirim algılarını bireysel özelliklerine göre incelemektedir. 301 öğrenci tarafından doldurulan yarı yapılandırılmış bir anket kullanılarak exploratory bir tasarım benimsenmiştir. Anket sonucusnda oğrenciler yanlış cevapları açıklayan net bireysel yazılı geri bildirimin önemini belirtmislerdir. Bulgular ayrıca geri bildirim algılarında ve geri bildirimin etkisinde cinsiyete, yıl grubuna ve akademik başarıya göre grup farklılıkları ortaya koysa da, tercih ettikleri geri bildirim türünde herhangi bir farklılık gözlenmemistir. Bu çalışma, Londra'daki bir ortaokulda KS3 öğrencilerinin geri bildirime ilişkin algılarını üç araştırma sorusunu ele alarak incelemistir. Bulgular, etkili geri bildirimin temel yönleri olarak açıklık, spesifiklik, güncellik, uygunluk ve yapıcılığın önemini desteklemistir (Walker ve diğerleri, 2020; Klejj ve Adie, 2020; Brooks ve diğerleri, 2019). Geri bildirim, yanlış cevapları açıklamaya ve düzeltme için adımlar sağlamaya odaklanmalıdır. Araştırmada ayrıca geri bildirimin saygılı bir şekilde iletilmesinin önemi de vurgulandı. Öğrenciler farklı geri bildirim türlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını ve nasıl verilip alındığına bağlı olarak hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabileceğini kabul etmelerine rağmen, çoğu öğrenci genel tüm sınıfa verile geri bildirimden ziyade yanlış cevaplarını açıkça açıklayan ve ulaşılması gereken belirli hedefleri olan yazılı geri bildirimi tercih etti. Bu Sandal ve ark.'nın bulgularıyla tutarlıdır. (2022) ve Ferguson (2019). Ek olarak bulgular, erkek ve kız öğrencilerin geri bildirimi algılama biçimlerinde cinsiyet farklılıkları olduğunu (Vattoy ve diğerleri, 2022, Walker ve diğerleri, 2021, Sortkaer ve Reimer, 2022) ve kızların daha eleştirel olduğunu ortaya koydu. Farklı akademik başarı düzeylerine ilişkin olarak, HPA öğrencileri geri bildirime ilişkin daha olumlu algılara sahip olma eğilimindeydi. Çalışma aynı zamanda KS3 ortaokul öğrencilerinin eğitim yılı ile geri bildirim algıları arasında orta düzeyde bir korelasyon olduğunu ve dokuzuncu sınıf öğrencilerinin daha olumlu bir geri bildirim deneyimine sahip olduğunu ileri sürdü. Bu çalışmanın bulguları, geri bildirimin olumlu algılanmasını, dikkate alınmasını ve israf edilmemesini sağlamak için öğretmenlerin geri bildirimlerini öğrencilerinin bireysel ihtiyaçlarına göre uyarlamaları gerektiğini göstermektedir. Hattie ve Timperley'in (2007) belirttiği gibi geri bildirim, insan faaliyetinin her alanında öğrenme, gelişme ve büyüme için gereklidir.
Özet (Çeviri)
Students are a key part of the feedback process, and it is crucial to understand their perspectives in order to ensure their feedback experiences are positive. This paper examines secondary school students' perceptions of feedback in London, based on their individual characteristics. An exploratory design was adopted, using a semi-structured questionnaire which was completed by 301 students. Students stated the importance of clear individual written feedback explaining wrong answers. Although the findings also revealed group differences in feedback perceptions and impact of feedback based on gender, year group, and academic achievement, no differences were observed in the feedback type that they preferred. This study examined the perceptions of KS3 students regarding feedback at a secondary school in London, through addressing three research questions. The findings supported the importance of clarity, specificity, timeliness, relevance and constructiveness as essential aspects of effective feedback (Walker et al., 2020; Klejj & Adie, 2020; Brooks et al., 2019). Feedback should focus on explaining wrong answers and providing steps for adjustment. The study also highlighted the importance of feedback being delivered respectfully. Although students acknowledged the advantages and disadvantages of different types of feedback and that it could have both positive and negative impacts depending on how it is given and received, most students preferred written feedback clearly explaining their wrong answers and with specific goals to achieve rather than generic feedback given to the whole class. This is consistent with the findings of Sandal et al. (2022) and Ferguson (2019). Additionally, the findings suggested that there were gender differences (Vattoy et al., 2022, Walker et al. 2021, Sortkaer & Reimer, 2022) in the way that male and female students perceive feedback, with females being more critical. Regarding different levels of academic achievements, HPA students tended to have more positive perceptions of feedback. The study also suggested that there was a moderate correlation between KS3 secondary school students' year of study and their perceptions of feedback, with year nine students having a more positive experience of feedback. Findings of this study suggest that teachers need to tailor their feedback to the individual needs of their students to ensure feedback is perceived positively, acted upon and not wasted. As Hattie and Timperley (2007) state feedback is essential for learning, development, and growth in all aspects of human activity.