Kahramanmaraş depreminin dermatolojik hastalıklara etkisi
Effect of Kahramanmaras earthquake on dermatological diseases
- Tez No: 911908
- Danışmanlar: PROF. PERİHAN ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MÜJDE KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Asrın felaketi olarak da tanımlanan 6 Şubat depremi merkez üstünde yer alan insanları daha çok etkilemekle beraber tüm ülkemizi derinden etkiledi. İnsanlar ile birincil temas noktamız olan derimiz ise psikolojik ve fiziksel streste ilk etkilenen organımızdır. Deprem sonrası stres faktörü haricinde de barınmada, temizlik, toplu yaşam gibi sorunlarda baş göstermiştir. Bu çalışmada amacımız; depremin merkez üstünde yer alan kliniğimizde deprem öncesine göre deprem sonrası akut ve kronik dönemde dermatolojik hastalıkların dağılımını tespit etmektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 06 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.8 ve 7.6 şiddetindeki depremler sonrası, 6 aylık dönemde (6 Şubat-6 Ağustos 2023) ve aynı dönemdeki bir önceki yıl (6 Şubat-6 Ağustos 2022) ile karşılaştırmalı olarak yapılan dermatolojik başvuruları kapsamaktadır. Poliklinik kayıtları, yaş ve cinsiyet ayırımı yapılmaksızın otomasyon sisteminden geriye dönük taranarak, dermatolojik tanılar belirlenmiştir. Deprem sonrası ilk 3 aylık dönemdeki başvurular (Erken Deprem Grubu ) ve ikinci 3 aylık dönemdeki başvurular (Geç Deprem Grubu ), aynı dönemdeki bir önceki yılın kayıtlarıyla (Erken Kontrol Grubu ve Geç Kontrol Grubu) karşılaştırılmıştır. Ayrıca, depremin poliklinik başvuruları üzerindeki akut ve kronik etkileri değerlendirilmek amacıyla, Deprem Grubu 1 ve Deprem Grubu 2 kayıtları karşılaştırılmıştır. Dermatolojik tanılar, viral hastalıklar, fungal hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, skabiyez, travmatik hastalıklar, egzemalar, akneiform dermatozlar, papulosquamöz hastalıklar, pigmentasyon bozuklukları, büllöz hastalıklar, ürtiker, pruritus ve nörokutanöz dermatozlar, oral mukoza hastalıkları, saç hastalıkları, benign malign premalign neoplaziler ve diğer hastalıklar olmak üzere 16 ana gruba ayrılmıştır. Ayrıca, egzamalar, akneiform dermatozlar, papulosquamöz hastalıklar ve büllöz hastalıklar alt grupları da incelenmiştir. Bulgular: Deprem grubu 1 ile kontrol grubu 1 karşılaştırıldığında, viral hastalıklar, fungal hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, skabiyez, travmatik hastalıklar, papuloskuamöz hastalıklar, pigmentasyon bozuklukları, büllöz hastalıklar, ürtiker, pruritus ve nörokutanöz dermatozlar, benign malign ve premalign neoplaziler deprem grubu 1'de istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Öte yandan, egzemalar, akneiform dermatozlar ve saç hastalıkları deprem grubu 1'de, kontrol grubu 1'e göre daha düşük oranlarda gözlemlenmiştir. Deprem grubu 2 ile kontrol grubu 2 karşılaştırıldığında ise, viral hastalıklar, fungal hastalıklar, bakteriyel hastalıklar, skabiyez, travmatik hastalıklar, papuloskuamöz hastalıklar, pigmentasyon bozuklukları, büllöz hastalıklar, pruritus, nörokutanöz dermatozlar, saç hastalıkları, benign malign ve premalign neoplaziler gibi hastalıkların deprem grubu 2'de daha yüksek oranlarda olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, egzemalar, akneiform dermatozlar ve ürtiker, deprem grubu 2'de kontrol grubu 2'ye göre daha düşük oranlarda görülmüştür. Enfeksiyon ve infestasyon grubunda, viral, fungal ve bakteriyel hastalıklar deprem grubu 2'de, deprem grubu 1'e göre daha yüksek oranlarda görülmüştür. Uyuz gibi parazitik enfestasyonlar ise deprem grubu 1'de, deprem grubu 2'ye göre daha yüksek tespit edilmiştir. Akneiform dermatozlar, egzemalar, pigmentasyon bozuklukları, saç hastalıkları, benign, malign ve premalign neoplaziler, deprem grubu 2'de, deprem grubu 1'e kıyasla daha fazla oranda gözlemlenmiştir.Bunun dışında, travmatik hastalıklar, papuloskuamöz hastalıklar, pruritus, nörokutanöz dermatozlar ve ürtiker sıklıkları, deprem grubu 2'de, deprem grubu 1'e göre daha düşük bulunmuştur. Sonuçlar: Bu çalışma, deprem gibi doğal afetlerin cilt sağlığı üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmemize ve afet sonrası dönemde cilt hastalıklarının yönetimi için daha etkili stratejiler geliştirmemize katkı sağlayacaktır. Gelecekteki çalışmalarda, depremzedelere yönelik dermatolojik bakım hizmetlerinin geliştirilmesi ve bu hastalıkların uzun dönem etkilerinin değerlendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The February 6 earthquake, defined as the disaster of the century, deeply affected our entire country, particularly those living at its epicenter. Our skin, which is our primary point of contact with the environment, is the first organ affected by psychological and physical stress. In addition to the stress factor following the earthquake, issues such as housing, hygiene, and communal living emerged. This study aims to determine the distribution of dermatological diseases in acute and chronic periods after the earthquake compared to pre-earthquake period at our clinic located at the epicenter. Material and method: The study encompasses dermatological consultations conducted during the 6-month period following the earthquakes of 7.8 and 7.6 magnitude that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023 (February 6-August 6, 2023), compared with the same period of the previous year (February 6-August 6, 2022). Dermatological diagnoses were determined through retrospective screening of polyclinic records from the automation system, regardless of age and gender. Post-earthquake consultations from the first three months (Earthquake Group 1) and the second three months (Earthquake Group 2) were compared with records from the same periods of the previous year (Control Group 1 and Control Group 2). Additionally, Earthquake Group 1 and 2 records were compared to evaluate the acute and chronic effects of the earthquake on polyclinic consultations. Dermatological diagnoses were categorized into 16 main groups: viral diseases, fungal diseases, bacterial diseases, scabies, traumatic diseases, eczemas, acneiform dermatoses, papulosquamous diseases, pigmentation disorders, bullous diseases, urticaria, pruritus and neurocutaneous dermatoses, oral mucosal diseases, hair diseases, benign-malignant-premalignant neoplasms, and other diseases. Furthermore, subgroups of eczemas, acneiform dermatoses, papulosquamous diseases, and bullous diseases were also examined. Results: : Comparing Earthquake Group 1 with Control Group 1, viral diseases, fungal diseases, bacterial diseases, scabies, traumatic diseases, papulosquamous diseases, pigmentation disorders, bullous diseases, urticaria, pruritus and neurocutaneous dermatoses, and benign-malignant-premalignant neoplasms were found to be statistically significantly higher in Earthquake Group 1. Conversely, eczemas, acneiform dermatoses, and hair diseases were observed at lower rates in Earthquake Group 1 compared to Control Group 1. When comparing Earthquake Group 2 with Control Group 2, diseases such as viral diseases, fungal diseases, bacterial diseases, scabies, traumatic diseases, papulosquamous diseases, pigmentation disorders, bullous diseases, pruritus, neurocutaneous dermatoses, hair diseases, and benign-malignant-premalignant neoplasms were found at higher rates in Earthquake Group 2. However, eczemas, acneiform dermatoses, and urticaria were observed at lower rates in Earthquake Group 2 compared to Control Group 2. In the infection and infestation group, viral, fungal, and bacterial diseases were seen at higher rates in Earthquake Group 2 compared to Earthquake Group 1. Parasitic infestations like scabies were higher in Earthquake Group 1 compared to Earthquake Group 2. Acneiform dermatoses, eczemas, pigmentation disorders, hair diseases, and benign-malignant-premalignant neoplasms were observed more frequently in Earthquake Group 2 compared to Earthquake Group 1. Additionally, traumatic diseases, papulosquamous diseases, pruritus, neurocutaneous dermatoses, and urticaria frequencies were found to be lower in Earthquake Group 2 compared to Earthquake Group 1. Conclusion: This study will contribute to our understanding of the effects of natural disasters like earthquakes on skin health and help develop more effective strategies for managing skin diseases in the post-disaster period. In future studies, it is important to develop dermatological care services for earthquake victims and evaluate the long-term effects of these diseases.