Yapı denetim sürecinde, bina enerji verimliliği denetimi ile iş kanvası entegrasyonu
Business canvas integration with building energy efficiency audit in the building audit process
- Tez No: 911912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DİDEM TUNÇEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'nin farklı bölgelerinde yapı denetim sürecinde enerji verimliliğini artışına katkı sağlamak adına binalarda enerji verimliliği denetimi ile iş kanvası entegrasyonu üzerine çalışılmaktadır. Enerji verimliliği standartlarının belirlenmesi ve mevcut yapı denetim süreçlerinin iyileştirilmesi üzerine odaklanılmaktadır. Ankara, Konya, İstanbul, İzmir ve Adana illeri üzerinde durularak her bir ilin iklim koşulları, yapı stoku ve enerji tüketim alışkanlıkları incelenmektedir. Yapı denetim süreci, yapıların taşıyıcı sistemleri, zemin etüdü, temel uygulamaları ve diğer kritik yapısal elemanların denetlenmesi, yapıların depreme dayanıklı ve güvenli olmasını temin etmektedir. Hem insan hayatını korur hem de ekonomik kayıpların önüne geçmektedir. Denetim sürecinde malzeme ve işçilik kalitesi kontrol edilerek yüksek standartlar korunmaktadır. Yapıların yerel ve ulusal yönetmeliklere uygun olarak inşa edilmesi, yasal sorunların önüne geçmektedir. Yapıların çevre dostu ve enerji verimli olmasına teşvik edilmektedir. Binalarda enerji verimliliği denetimi, enerji tüketimini azaltarak maliyetleri düşürmek ve çevresel etkileri minimize etmek için çalışılmaktadır. Bu kapsamlı süreç, ön inceleme, yerinde denetim, enerji tüketim analizi, iyileştirme önerileri, raporlama ve eylem planı, uygulama ve izleme aşamalarından oluşmaktadır. Enerji verimliliği denetimi, enerji tasarrufu sağlayarak çevresel etkileri azaltır ve sürdürülebilir bir gelecek için katkı sağlar. İş Modeli Kanvası entegrasyonu ile enerji verimliliği denetim modeli, binaların enerji tasarrufu ve sürdürülebilirliğini optimize ederken maliyet avantajları sunmaktadır. Basitliği, görselliği, esnekliği ve iş birlikleri teşvik etmesiyle yapı denetim sürecinde binalarda enerji verimliliği denetim model önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Work is being carried out on the integration of energy efficiency inspection with the building inspection process to contribute to increasing energy efficiency in buildings in different regions of Turkey. The focus is on determining energy efficiency standards and improving existing building inspection processes. The study examines the climate conditions, building stock, and energy consumption habits of each of the provinces of Ankara, Konya, Istanbul, Izmir, and Adana. The building inspection process ensures that buildings are earthquake-resistant and safe by inspecting the structural systems, soil surveys, foundation applications, and other critical structural elements. It protects human life and prevents economic losses. During the inspection process, the quality of materials and workmanship is controlled to maintain high standards. Ensuring that buildings are constructed in accordance with local and national regulations prevents legal issues. Buildings are encouraged to be environmentally friendly and energy-efficient. Energy efficiency inspections in buildings aim to reduce energy consumption, lower costs, and minimize environmental impacts. This comprehensive process consists of pre-inspection, on-site inspection, energy consumption analysis, improvement suggestions, reporting and action plans, implementation, and monitoring stages. Energy efficiency inspection contributes to a sustainable future by reducing environmental impacts through energy savings. With the integration of the Business Model Canvas, the energy efficiency inspection model optimizes the energy savings and sustainability of buildings while offering cost advantages. By promoting simplicity, visualization, flexibility, and collaboration, a model proposal for energy efficiency inspection in building inspection processes is presented.