Öz denetim ile duygusal yeme arasındaki ilişkide yaşam anlamının aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of meaning in life in the relationship between self-regulation and emotional eating
- Tez No: 911911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın temel amacı öz denetim ile duygusal yeme arasındaki ilişkide yaşam anlamının aracı rolünün incelenmesidir. Bu çerçevede, öz denetim bağımsız değişken, duygusal yeme bağımlı değişken olarak belirlenmiş ve ikisinin arasındaki ilişkide yaşam anlamının aracılık etkisi ölçümlenmiştir. Araştırmaya gönüllü ve anonim olarak toplam 421 kişi katılmıştır. Toplanan veriler, SPSS programı kullanarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, araştırmanın ana hipotezi olan, öz denetim ile duygusal yeme (yenileyici ve onarıcı alt ölçekleri de dahil olmak üzere) arasındaki ilişki üzerinde yaşam anlamının kısmi aracı rolü olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan kadınların hem öz denetim hem de duygusal yeme düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Duygusal yeme ölçeği ile yaş arasında negatif anlamlı ilişki; öz denetim ve yaşamda anlam ölçeği puanları ile yaş arasında pozitif anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Kendisini yüksek ve orta gelir düzeyinde gören katılımcıların yaşamda anlam düzeylerinin, düşük gelir düzeyinde görenlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Evli katılımcıların yaşamda anlam düzeylerinin, bekar-ilişkisi olmayan ve bekar-ilişkisi olan katılımcılardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çok kilolu ve kilolu katılımcıların duygusal yeme düzeylerinin, ideal ve zayıf katılımcılardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Daha önce bir uzmandan diyet/beslenme programı desteği alan katılımcıların duygusal yeme düzeylerinin, daha önce destek almayan katılımcılardan daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the mediating role of meaning of life in the relationship between self-regulation and emotional eating. A total of 421 people participated in the study voluntarily and anonymously. The collected data were analysed in SPSS. As a result, it was seen that meaning of life had a partial mediating role on the relationship between self-regulation and emotional eating (including reformative and redressive subscales). It has been determined that women's levels of both self-regulation and emotional eating are higher than men. There was a negative, significant relationship between emotional eating scale and age, and a positive, significant relationship between self-regulation and meaning in life scale scores and age. It has been determined that those who see themselves as high and middle income have higher levels of meaning in life than those who see themselves as low income. Married participants' level of meaning in life was found to be higher than single participants who were not in a relationship and single participants who were in a relationship. Overweight and fat participants were found to have higher levels of emotional eating behavior compared to ideal and underweight participants. Participants who had previously received diet/nutrition program support from a specialist were found to have higher levels of emotional eating behavior compared to participants who hadn't received before.