Tersanelerde çalışan iş güvenliği uzmanlarının sorunları üzerine nitel araştırma: Yalova örneği
A Qualitative study on the problems faced by occupational safety specialists working in shipyards: The Case of Yalova
  1. Tez No: 911913
  2. Yazar: EMRE BÜYÜKBAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRDİZEN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, tersanelerde faaliyet gösteren iş güvenliği uzmanlarının maruz kaldığı çeşitli zorlukları detaylı bir biçimde incelemek, sistematik bir analiz yapmak ve bu sorunları anlamaktır. Tersaneler, karmaşık ve sürekli değişen çalışma ortamları sunan endüstriyel komplekslerdir. Bu çerçevede, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, güvenli çalışma ortamlarının sağlanması ve potansiyel iş kazaları ile meslek hastalıklarının önlenmesi hususunda rehberlik ederek önemli bir görev üstlenirler. Çalışmada özellikle kaynak eksikliği, eğitim ihtiyaçları, artan iş yükü ve iletişim sorunları, işveren müdahalesi, bağımsız çalışma yeteneğinin sınırlı olması, çalışma ve danışmanlık sürelerinin yetersizliği, aynı zamanda uzmanların şirketler tarafından karşılanan ücretlerinin düşük olması gibi konuların çözümüne dair, önlemlerin alınması ve konunun sektördeki iş güvenliği uzmanları tarafından detaylı bir biçimde analiz edilip örgüt iklimiyle ilişkilendirerek kalıcı bir çözüm için kısa, orta ve uzun vadeli tedbirlerin alınmasını ayrıntılı bir şekilde araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, bu zorlukların iş güvenliği uzmanlarının etkinliği üzerindeki etkilerini ve tersanelerde çalışanların güvenliğini artırmak, iş kazalarını ve meslek hastalıklarını en aza indirmek adına çözüm odaklı öneriler geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedef doğrultusunda, Yalova tersanelerinde çalışan iş güvenliği uzmanı 8 kişiyle yarı yapılandırılmış sorular üzerinden derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular kategorilere ayrılarak tematik analiz ile yorumlanmıştır. Tersane endüstrisinde iş güvenliği yönetimi üzerine kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedefleyerek, sektördeki uygulayıcılar, araştırmacılar ve politika yapıcılar için değerli bir kaynak olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine in detail the various challenges faced by occupational safety specialists working in shipyards, to conduct a systematic analysis, and to understand these issues. Shipyards are industrial complexes that present complex and constantly changing work environments. Within this framework, occupational health and safety specialists play a crucial role by providing guidance to ensure safe working conditions and to prevent potential occupational accidents and diseases. The study aims to explore solutions for issues such as resource shortages, training needs, increased workload, communication problems, employer interference, limited independence, inadequate working and consulting hours, and the low salaries provided by companies for specialists. It seeks to propose short, medium, and long-term measures that can be thoroughly analyzed and associated with organizational climate by safety specialists in the industry, ultimately leading to permanent solutions. This research focuses on understanding the impact of these challenges on the effectiveness of safety specialists and aims to develop solution-oriented recommendations to enhance the safety of workers in shipyards, minimize workplace accidents, and reduce occupational diseases. In line with this objective, in-depth semi-structured interviews were conducted with eight occupational safety specialists working in Yalova shipyards. The findings were categorized and interpreted through thematic analysis. This study aims to provide a comprehensive understanding of occupational safety management in the shipyard industry and is expected to serve as a valuable resource for practitioners, researchers, and policymakers in the sector.