9-14 yaş kız çocuğu olan annelerin insan papilloma virüsü bilgi düzeyleri cinsel iletişimleri, kültürel duyarlılıkları
Human papilloma virüs knowledge levels, sexual communications, cultural sensitivity of mothers with 9-14 years-old girls
- Tez No: 911915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AVŞAR ŞENYÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, 9-14 yaş kız çocuğu olan annelerin İnsan Papilloma Virüsü (HPV) bilgi düzeylerini, cinsel iletişimlerini ve kültürel duyarlılıklarını incelemek amacı ile gerçekleştirilmiş tanımlayıcı türde planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Pazar Merkez Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 122 anneden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu“, ”HPV Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ)“, ”Ebeveynler İçin Cinsel İletişim Ölçeği (CİÖ)“ ve ”Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği (KDÖ)" ile toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, Independent sample T-Test, One Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, PostHoc Tukey HSD testleri, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Annelerin HPV-BÖ ortalama puanı 9,07±8,23'dür. Annelerin CİÖ ortalama puanı 78,28±9,81 olarak bulunmuştur. Annelerin KDÖ ortalama puanı 86,17±11,60'dır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was planned to investigate the level of knowledge about Human Papilloma Virus (HPV), sexual communication and cultural sensitivity of mothers of 9-14 year old girls. The sample of the study consisted of 122 mothers registered to Pazar Central Family Health Centre. The data of the study were collected with the 'Personal Information Form', 'HPV Information Scale (HPV-SIS)', 'Sexual Communication Scale for Parents (SCS)' and 'Intercultural Sensitivity Scale (ISS)'. Number, percentage, mean, standard deviation, median, Independent sample T-Test, One Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, PostHoc Tukey HSD tests, Pearson correlation analyses were used in data analysis. The mean score of the mothers on the HPV-SIS was 9,07±8,23. The mean score of the SCS of the mothers was found to be 78,28±9,81. The mean score of the ISS od the mothers was 86,17±11,60.