Ankilozan spondilitte hastalık aktivasyonu ve fonksiyonel yetersizliğin değerlendirilmesi
Evaluation of disease activity and functional impairment in ankylosing spondylitis
- Tez No: 91192
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Ankilozan Spondilit (AS) öncelikle sakroiliak eklem ve omurgayı tutan kronik, sistemik, inflamatuvar romatizmal bir hastalık olup, hastanın günlük fonksiyonlarını bozarak, ciddi sakatlığa yol açmaktadır. Çalışmamızda AS'li hastaların izleminde kullanılan rutin klinik, laboratuvar ve radyolojik verilerin hastalığın aktivasyonunun ve meydana gelen fonksiyonel yetersizliğin saptanmasmdaki değerlerini incelemeyi amaçladık. Hasta grubumuz Mayıs 1999-Mayıs 2000 tarihleri arasında polikliniğimizce takip edilen 36 AS hastasından oluşturuldu. Tüm hastaların ayrıntılı öyküleri alınıp, fizik muayeneleri yapıldı. Rutin laboratuvar tetkikleri ile ESH, CRP, IgA gibi hastalık aktivasyonunda önemi olduğu düşünülen tetkikleri ile, AS için önemi bilinen doku antijeni olan HLA-B27 bakıldı. Hastaların sakroiliak ve vertebra radyografileri çekildi. Solunum fonksiyon testi yapıldı. Bu verilerin BASDAI ve BASFI ile elde edilen aktivasyon ve fonksiyonel yetersizlik skorlanyla ilişkisi değerlendirildi. Aktivasyon ve fonksiyonel yetersizliğin hastanın yaşam kalitesine etkisi NSP ile saptandı. Sonuç olarak sabah tutukluğunun, Schober ve göğüs genliği ölçümlerinin hastalık aktivasyonu hakkında fikir veren klinik özellikler olup; HLA-B27 pozitifliği, Schober testi, göğüs genliği, çene-manibrium mesafesi, artkafa-duvar mesafesi, tragus-duvar mesafesi ölçümleri vertebradaki radyolojik ilerleme fonksiyonel yetersizliğin belirtileridir. Sigara içimi ve hastanın eğitim seviyesinin düşüklüğü hastalık aktivitesini arttırırken, fonksiyonel bozukluğun ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. 75BASDAI ve BASFI AS için hastalık aktivitesi ve fonksiyonel yetersizliğin belirlenmesinde kullanılan hassas, güvenilir ve kolay uygulanabilir yöntemlerdir. NSP sonuçlan BASDAI ve BASFI skorlanyla ilişkili olup, AS'li hastanın yaşam kalitesini değerlendirmede kullanılabilir bir ölçüttür. 76 ıc. yükseköğretim KDRoitj
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF DISEASE ACTIVITY AND FUNCTIONAL IMPAIRMENT IN ANKYLOSING SPONDYLITIS AS is a chronic, systemic, inflamatory, rheumatologic disease which involves mainly sacroiliac joint and spine. AS can impair daily life functions and cause serious disability. In our study, we aimed to investigate the values of routine clinical, labarotory and radiologic findings in the determination of disease activity and functional impairment. Our patient group consisted of 36 AS patients who were admitted in our outpatient clinic between May 1999-May 2000. The detailed history of all patients were taken and physical examinations were performed. The test of ESR, CRP and Ig A which could be accepted to be important in the disease activity, the other routine test and HLA-B27 which is a tissue antijen for AS were evaluated. Sacroiliac and spine radyographies were taken and pulmoner function tests were performed. The relationship of these data and activity and functional impairments scores of BASDAI and BASFI were evaluated. The effect of activity and functional impairment on life quality was determined by NSP. Consequently, morning stiffnes, Schober test and the measurment of chest expansion were the clinical features that give information about disease activity positivity of HLA-B27, Schober test, measurement of chest expansion, chin-manibrium distance, occiput-wall 77distance, tragus-wall distance, radiologic progression in spine were the sign of functional impairment. Smoking and low level education increased the disease activity and facilitated the occurance of functional impairment. BASDAI and BASFI were the methods which were sensitive, reliable and practically applicable in the determination of disease activity and functional impairment for AS. The results of NHP were related with the scores of BASDAI and BASFI so NHP method could be useful for evaluating the life quality of AS patients. 78