Hz. Yusuf kıssasının psikolojik tahlili
Psychological analysis of the story of prophet Yusuf
  1. Tez No: 911924
  2. Yazar: MÜCAHİDE BAŞKAN DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KABAKÇILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kur'an kıssalarının muhteviyatını oluşturan örneklemler, ekseriyetle peygamberlerin yaşantılarından alınan birtakım anekdotlarla muhatap kitleye/inananlara aktarılır. Söz gelimi bu kıssalarda aktarılan örnek olaylar üzerinden inananlara birtakım öğütler, ikazlar vb. durumlara değinilir. Bir başka ifadeyle, bu örneklemler üzerinden inananların ahlaki temayüllere dair davranışlarının gelişmesi ve zihni bir olgunluğa erişimlerini sağlamak öncelenmektedir. Bu çalışmamızda Hz. Yusuf kıssasının tefsir usulü ve psikoloji ilminin yöntem teknikleri çerçevesinde bir tahlilinin yapılması amaçlanmaktadır. Araştırmamızın kapsamı psikolojik tefsir ekolü bağlamında olacağı için bu kapsamdaki tefsirlerden faydalanılacaktır. Hz. Yusuf'un doğumu ve çocukluğuna dair Kur'an-ı Kerim'de çok detaylı bilgiler bulunmadığı için semavi dinlerin, özellikle Yahudiliğin kutsal kitabı olan Tevrat'ın ilgili bölümlerinden faydalanılacaktır. Ayrıca psikolojik bakış açısından faydalanılarak ayetler analize tabi tutulacaktır. Son olarak çalışmamızda kaynak olarak göstereceğimiz Kur'an-ı Kerim ayet meallerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2011 yılında 11. Baskısını yayımladığı“Kur'an-ı Kerim Meali”adlı eseri referans alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The examples that constitute the content of the Qur'anic parables are often conveyed to the audience/believers with some anecdotes taken from the lives of the prophets. For example, some advice, warnings, etc. are given to believers through the sample events conveyed in these parables. In other words, through these examples, it is prioritised to ensure the development of the believers' behaviours regarding moral tendencies and their access to a mental maturity. In this study, it is aimed to analyse the parable of Joseph within the framework of the methodological techniques of tafsir and psychology. Since the scope of our research will be in the context of psychological tafsir school, the tafsirs within this scope will be utilised. In addition, since there is no detailed information about the birth and childhood of Joseph in the Qur'an, the relevant sections of the Torah, the holy book of the Abrahamic religions, especially Judaism, will be used. In our study, we will refer to the 'Qur'an Translation' published by the Presidency of Religious Affairs in 2011 as the 11th edition as the source for the translations of the verses of the Qur'an.