Arap Baharı sürecinde Libya'daki siyasi gelişmelerin analizi
Analysis of political developments in Libya during the Arab Spring
- Tez No: 911925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGENEKON SAVRUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ortadoğu bölgesinin aksiyoner dinamikleri, bölge ülkelerinin kaotik yapısını oluşturan önemli argümanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda Tunus'ta bir kıvılcım ile başlayarak, bölge ülkelerine dalga dalga yayılan Arap Baharı ateşi, bölgenin organik bağlantılarını oluşturan parametrik ilişkilerle de doğrudan bağlantılı konumdadır. Arap Baharı'nın en sancılı sürecini yaşayan ve hala yaşamakta olan Libya'nın Arap Baharı ile birlikte içine girdiği kaos süreci güncel formatta devamlılığını sürdürmektedir. Bu çalışma, Ortadoğu adlandırması üzerinden bölgenin iç ve dış dengelerini ortaya koyarak bu dengeler minvalinde gelişen Arap Baharı sürecini, Libya atmosferinde değerlendirmektedir. Literatür taraması ve bölgede edinilen deneyimler referansında toplanan veriler analiz edilerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The action parameters of the Middle East region appear as important arguments that form the chaotic structure of the countries in the region. In this context, the fire of the Arab Spring, which started with a spark in Tunisia and spread in waves to the countries of the region, is directly linked to the parametric relations that form the organic connections of the region. The chaotic process that Libya entered with the Arab Spring, which was and is still experiencing the most painful process of the Arab Spring, continues its continuity in its current format. This study reveals the internal and external balances of the region through the naming of the Middle East and evaluates the Arab Spring process that developed in line with these balances in the Libyan atmosphere. The data collected with reference to literature review and experiences gained in the region were analyzed and conveyed.