Futbolda temel antrenmanlara ek life kinetik çalışmaların görsel algı reaksiyonu ve çabukluk ile sprint ve çeviklik performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of basic training additional lifekinetic works on visual perceptual reaction and quickness, sprint and agility performance in football
  1. Tez No: 911938
  2. Yazar: AKİF TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı futbolda temel antrenmana ek life kinetik çalışmaların görsel algı reaksiyonu ve çabukluk ile sprint ve çeviklik performansına etkilerinin incelenmesidir. Çalışma hazırlanırken Kahramanmaraş'ta faaliyette bulunan Maraş Spor Akademi futbol okulundan yaşları 12 yıl, ortalama boy aralıları 149,23 cm ve vücut ağırlıkları 38,83 kg olan toplam 30 deney grubu ve yine Kahramanmaraş Trabzon Spor futbol okulunda bulunan yaşları 12 yıl, ortalama boy aralıkları 147,06 cm ve vücut ağırlıkları 39,66 kg olan toplam 30 kontrol gurubu futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan sporcular 30 deney grubu, 30 kontrol grubu olmak üzere toplam (n=60) erkek futbolcudan oluşmuştur. Araştırmaya katılan futbolcuların görsel algı reaksiyonlarının tespit edilmesi için 10-15-30 saniyelerdeki reaksiyon çabuklukları Light-Trainer reaksiyon ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Sprint performansları, FİFA'nın medikal değerlendirme ve araştırma merkezinin (F-MARC) test bataryasında bulunan Four-line sprint testi (Dört çizgi sprint testi) ile ölçülmüştür. Çeviklik performansları ise Pro-agility çeviklik testi ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler ise Linear regression analizi ile test edilmiştir (SPSS 22 IBM Software). Araştırma sonucunda life kinetik antrenmanları yapan (deney grubu) adölesan sporcuların reaksiyon süresine ilişkin ölçümlerde 10 saniye için gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilirken (p0,05). Çeviklik performansı değerlerinin uygulama sonrası ölçüm sonuçları incelendiğinde ise gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of life kinetic studies in addition to basic training in football on visual perception reaction, quickness, sprint and agility performance. While the study was being prepared, a total of 30 experimental groups with an age of 12 years, an average height range of 149.23 cm and a body weight of 38.83 kg, from Maraş Sports Academy football school operating in Kahramanmaraş, and a total of 30 experimental groups with an age of 12 years, average height ranges of 149.23 cm and body weights of 38.83 kg, also from Kahramanmaraş Trabzon Sports football school, were included. A total of 30 control group football players with a height of 147.06 cm and a body weight of 39.66 kg participated voluntarily. The athletes participating in the study consisted of 30 experimental groups and 30 control groups, in total (n = 60) male football players. In order to determine the visual perception reactions of the football players participating in the research, their reaction speeds in 10-15-30 seconds were measured with a Light-Trainer reaction measurement device. Sprint performances are evaluated by the Four-line sprint test which is found in the test battery of FIFA's medical evaluation and research center (F-MARC). Agility performances were measured with the Pro-agility agility test. The data obtained was tested with Linear regression analysis (SPSS 22 IBM Software). As a result of the research, for 10 seconds (p0.05). When the measurement results of agility performance values after the application were examined, no significant difference was observed between the groups (p>0.05). When the sprint performance results were examined, it was seen that the group doing life kinetic training (experiment) provided a significant difference when compared to those who isn't doing it.