Saf sedir meşcerelerinde landsat 8 olı uydu görüntüsü kullanılarak topraküstü biyokütlenin tahmin edilmesi (Kaş Orman İşletme Müdürlüğü örneği)
Estimating above-ground biomass using landsat 8 oli satellite image in pure cedar stands (a case study in Kaş District Directorate of Forestry)
  1. Tez No: 911940
  2. Yazar: FATİH SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında gerçekleştirilen çalışmanın amacı, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Kaş Orman İşletme Müdürlüğü plan sınırları içinde kalan saf sedir meçcerelerinde topraküstü biyokütlenin Landsat 8 OLI uydu görüntüsü kullanılarak tahmin edilmesidir. Bu doğrultuda, amenajman planlarının güncellenmesi ile yerleri sistematik olarak belirlenmiş 618 adet örnek alan kullanılmıştır. Yersel ölçümlerle koordinatları belirlenen bu örnek alanlar, Landsat 8 OLI uydu görüntüsüne aktarılmıştır. Ardından, örnek alanlara ait bant reflektans, vejetasyon indis değerleri ve tekstür değerleri hesaplanmıştır. Bant reflenktans, tekstür ve vejetasyon indis değerleri arasındaki ilişkilerin incelenmesinde çoklu regresyon analizi kullanılmış ve topraküstü biyokütle miktarlarıyla olan modellemeleri ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular incelendiğinde, bağımsız değişken olarak kullanılan Bant2, Bant5 ve Bant7'nin regresyon denklemi ile topraküstü biyokütle arasında R²=0,186- Sy,x=78,5729; NBR, VIS123, SARVI ve ND32'nin bağımsız değişkenlerin olduğu regresyon denklemi ile topraküstü biyokütle arasında R2 =0,181, Sy,x=77,5853 bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, bağımsız değişken olarak Bant2 3x3 COR, Bant3 5x5 M, Bant4 7x7 CON, Bant5 9x9 HOM, Bant6 9x9 DİS ve Bant7 9x9 ENT tekstür özelliklerinin kullanıldığı regresyon modelleri ile topraküstü biyokütle arasında R2=0,453- Sy,x=66,9189 güçlü ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalar incelendiğinde tekstür özelliklerinin topraküstü biyokütle tahminlerinde yüksek doğrulukla sonuç verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis is estimating the aboveground biomass in pure cedar stands within the planning boundaries of the Kaş Forest Management Directorate, which operates under the Antalya Forest Regional Directorate, using Landsat 8 OLI satellite image. In this context, 618 systematically located sample plots, determined through the update of forest management plans, were utilized. These sample plots, whose coordinates were determined by ground measurements, were transferred to Landsat 8 OLI satellite image. Subsequently, band reflectance, vegetation index values and texture values of the sample areas were calculated. Multiple regression analysis was used to examine the relationships between band reflectance, texture and vegetation indices features and their modeling with above-ground biomass quantities was demonstrated. The analysis of the findings revealed that the regression equation using Band2, Band5, and Band7 as independent variables had a relationship with aboveground biomass (R²=0,186- Sy,x =78,5729), while the regression equation using NBR, VIS123, SARVI, and ND32 as independent variables showed a relationship with aboveground biomass (R²=0,181- Sy,x=77.5853). Additionally, strong relationships were identified between aboveground biomass and regression models using texture features as independent variables, including Band2_3x3_COR, Band3_5x5_M, Band4_7x7_CON, Band5_9x9_HOM, Band6_9x9_DIS, and Band7_9x9_ENT, yielding an adjusted R²= 0.453 and Sy,x=66.9189. The studies reviewed demonstrate that texture features provide results with high accuracy in aboveground biomass estimation.