Pediatrik kuronlara farklı yönlerden gelen kuvvetlerin oluşturduğu streslerin sonlu elemanlar analizi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of stresses induced by different directed vectors on pediatric crowns using finite element analysis
- Tez No: 911941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE KORUYUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, pediatrik paslanmaz çelik, zirkonyum ve strip kuronların oklüzal ve lateral kuvvetler altında diş dokularına uyguladıkları stresleri Sonlu elemanlar analizi (SEA) yöntemi kullanılarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: SEA ile, herhangi bir çürük veya defekti bulunmayan sağlıklı diş modeli ile full kuronal restorasyon uygulanmış maksiller süt birinci kesici ve süt ikinci azı modelleri üzerinde dikey, horizontal ve oblik olmak üzere üç farklı yük vektörü tasarlanmıştır. Her bir model için minimum ve maksimum asal gerilmeler hesaplanmıştır. Analizler, çeşitli kuvvet uygulamalarının restoratif materyaller üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla ANSYS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Maksiller süt birinci kesici dişte uygulanan dik kuvvetler sonucu oluşan stresler kök yüzeyi üzerinde kontrol modelinde 7,8, paslanmaz çelik kuron uygulanmış modelde 8, zirkonyum kuron uygulanmış modelde 8,1 ve strip kuron uygulanmış modelde 8 MPa olarak tespit edilmiştir. Maksiller süt ikinci azı dişinde uygulanan dik kuvvetler sonucu oluşan stresler kök yüzeyi üzerinde kontrol modelinde 10,4, paslanmaz çelik kuron uygulanmış modelde 7,8, zirkonyum kuron uygulanmış modelde 17 ve strip kuron uygulanmış modelde 10,3 MPa olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bu araştırmada incelenen tüm materyallerin, maksimum çiğneme kuvvetlerine karşı yüksek dayanıklılık gösterdiği belirlenmiştir. Araştırma, pediatrik kuron materyallerinin mekanik özelliklerinin, uygulanan kuvvetin yönüne ve dişin anatomik özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Zirkonyum kuronlar genel olarak daha üstün mekanik performans sergilemiş, ancak maliyeti göz önünde bulundurulduğunda paslanmaz çelik ve strip kuronların kullanımının hala uygun olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the stresses exerted on dental tissues by pediatric stainless steel, zirconium, and strip crowns under occlusal and lateral forces with Finite element stress analysis (FEA). Materials and Methods: FEA was conducted on models of healthy dental specimens without any decay or defects, as well as on models of maxillary primary incisors and second molars with full coronal restorations. Three different load vectors—vertical, horizontal, and oblique—were designed for each model. Minimum and maximum principal stresses were calculated for each model. Analyses were performed using ANSYS software to determine the effects of various force applications on restorative materials. Findings: The stresses resulting from the vertical forces applied to the maxillary primary first incisor were found to be 7.8 MPa on the root surface of the control model, 8 MPa on the stainless steel crown model, 8.1 MPa on the zirconium crown model, and 8 MPa on the strip crown model. For the maxillary primary second molar, the stresses resulting from the vertical forces were found to be 10.4 MPa on the root surface of the control model, 7.8 MPa on the stainless steel crown model, 17 MPa on the zirconium crown model, and 10.3 MPa on the strip crown model. Conclusion: The study confirmed that all materials examined possess high durability against maximum chewing forces. The research demonstrated that the mechanical properties of pediatric crown materials vary depending on the direction of the applied force and the tooth anatomy. While zirconium crowns generally showed superior mechanical performance, considering cost and aesthetic factors, the use of stainless steel and strip crowns remains viable.