Sezgisel bulanık graflar ve işlemleri
Intuitionistic fuzzy graphs and their operations
- Tez No: 911942
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür incelemesi, tezin motivasyonu ve katkısı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde sezgisel bulanık kümeler ve sezgisel bulanık bağıntılarla ilgili temel kavramlar ve temel küme işlemleri sunulmuştur. Üçüncü bölümde, sezgisel bulanık graflarla ilgili temel kavramlar sunulmuştur. Ayrıca dördüncü bölümde sezgisel bulanık graflarla ile ilgili işlemler ve teoremlere yer verilmiş ve örneklerle daha anlaşılır kılınmıştır. Beşinci bölümde tezin önemi ve sonuçları hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter presents the literature review, motivation and contribution of the thesis. In the second chapter, the basic concepts of intuitionistic fuzzy sets and intuitionistic fuzzy relations and basic set operations are presented. In the third chapter, the basic concepts of intuitionistic fuzzy graphs are presented. Also, in the fourth chapter, operations and theorems related to intuitionistic fuzzy graphs are presented and made more understandable with examples. In the fifth chapter, the importance and results of the thesis are presented.