Endometriozisli adölesanlarda ve genç kadınlarda anogenital mesafe uzunluğunun araştırılması
Investigation of anogenital distance in adolescents and young women with endometriosis
  1. Tez No: 911943
  2. Yazar: ELİF YAYKIR TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT, DOÇ. DR. MERYEM HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Endometriozisli adölesan ve genç kadın hastalarda tanı ve tedavinin gecikmesini engellemek amacıyla noninvaziv tanı kriteri araştırmak amacıyla anogenital mesafe uzunluğunu prospektif olarak araştırdık. Bu tez çalışmasına İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ağustos 2024- Kasım 2024 tarihleri arasında 15-24 yaş arası endometriozis tanısı almış 32 hasta ve endometriozis tanısı almamış 30 hasta dahil edilmiştir. Hastalara rutin jinekolojik muayene esnasında detaylı tıbbi öyküsü sorgulandı ve transbadominal ultrason uygulandı. Hastalar yapılan muayenelerine göre Grup 1endometriozis tanısı alan ve Grup 2 endometriozis tanısı almayanlar olarak iki gruba ayrıldı. Grup1 ve Grup 2 arasında demografik özellikler, klinik özellikler ve anogenital mesafe ölçümleri karşılaştırıldı. Endometriozis varlığının AGD-AC, AGD-AF ve AGD-AC/AGD-AF değerleri üzerindeki etkisini incelemek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Kadınlara ait AGD-AC, AGD-AF ve AGD-AC/AGD-AF değerlerinin endometriozis varlığına göre kestirim değerini belirlemek adına ROC analizi yapılmıştır. Tüm analizler için istatiksel anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
We prospectively investigated the anogenital distance (AGD) as a potential non-invasive diagnostic criterion to prevent delays in the diagnosis and treatment of adolescents and young women with endometriosis. This thesis study included 32 patients aged 15-24 years diagnosed with endometriosis and 30 patients aged 15-24 years without an endometriosis diagnosis. The study was conducted at Istanbul Medeniyet University, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic, between August 2024 and November 2024. A detailed medical history was obtained during routine gynecological examinations, and transabdominal ultrasounds were performed. Based on their examinations, the patients were divided into two groups: Group 1 (patients diagnosed with endometriosis) and Group 2 (patients without an endometriosis diagnosis). The demographic characteristics, clinical features, and AGD measurements were compared between the two groups. Simple linear regression analysis was conducted to examine the impact of endometriosis presence on AGD-AC, AGD-AF, and AGD-AC/AGD-AF values. ROC analysis was performed to determine the predictive value of AGD-AC, AGD-AF, and AGD-AC/AGD-AF for the presence of endometriosis. Statistical significance was set at p0.05).