Hipermobilite sendromunun klinik özelliklerinin irdelenmesi
- Tez No: 91197
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
1. ÖZET Hipermobilite, herhangi bir sistemik romatizmal hastalık ile ilişki olmadan eklemlerin normalin üzerinde hareket genişliğine sahip olması ile karakterize klinik bir sendromdur. Bu çalışmada amacımız, hipermobilite sendromunda görülen kas- iskelet sistemi patolojileri ve mitral valv prolapsus insidansı ile kemik mineral yoğunluğu değişikliklerini araştırmaktır. Çalışmaya 16-58 yaşlan arasında, Beighton tanı kriterlerine göre hipermobilite tanısı konulmuş 71 hipermobil olgu (59 kadın, 12 erkek) ile yaş ve cinsiyet açısından benzer özeliklerde oluşturulan 70 sağlıklı kontrol (60 kadın, 10 erkek) olgusu alındı. Tüm olgular için kas-iskelet semptomlarına yönelik sorgulama yapıldı ve değişik tanı kriterlerinde yer alan ve almayan çok sayıda eklemde laksite değerlendirildi. Ayrıca ekokardiyografi ve DEXA tetkikleri ile mitral valv prolapsusu ve kemik yoğunluğu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Hypermobility is a clinical syndrome, which is characterized with excess movement of the joints without a demonstrable relationship with a systemic rheumatic disease: The aim of. this study was to investigate the incidence of musculoskeletal pathologies and mitral valve prolapsus, and the alterations of the bone mineral density. Seventy-two hypermobile subjects (59 female, 12 male) who were diagnosed as hypermobile according to Beighton criteria and 70 sex and age matched healthy controls (60 female, 10 male), within the age range 16-58 were recruited in the study. A questionnaire form was filled out for all the subjects regarding with the musculoskeletal symptoms. Laxity was evaluated in multi-joints either included in the various diagnosis criteria sets or not. In addition mitral valve prolapsus and bone mineral density were evaluated by echocardiography and DEXA.