Romatoid artritli hastalarda vasküler endotelyal büyüme faktörünün rolü
The Role of the vascular endothelial growth factor in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 91198
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
l.ÖZET Romatoid artrit (RA) primer olarak eklemleri tutan, visseral organların da hastalığa eşlik edebildiği kronik, sistemik bir hastalıktır. Eklem tutulumunda esas patolojiyi oluşturan sinovyal hipertrofı ve pannusun oluşumunda anjiogenezisin rolü büyüktür. Bu çalışmada anjiogeneziste rolü düşünülen Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörünün (VEGF) RA'deki düzeyleri ile hastalık ve interlökinlerle olan ilişkisi araştırıldı. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada American Rheumatism Association (ARA) kriterlerine göre RA tanısı konulan 40 hasta ve kontrol grubu olarak 40 sağlıklı kişi alınmıştır. Tüm hasla ve kontrol grubunun serumlarında VEGF (R&D sistem) ELİSA yöntemiyle çalışıldı ve TNF-a, 1L-1, 1L-2, JL-6 ve IL-8 düzeylerine bakıldı. VEGF değerlerinin hastalık aktivasyon parametreleriyle korelasyonu ve interlökinlerle ilişkisi araştırıldı. Ayrıca glukokortikoidlerle ve Disease Modyfıng Anti-Rheumatic Drug'larla (DMARD) ilişkisi sorgulandı.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT The Role of the Vascular Endothelial Growth Factor in patients with Rheumatoid Arthritis. Objective: Rheumatoid Arthritis is a chronic and systemic disease that primarily affecting the joints, as well as visceral organs. Angiogenesis has a great role in development of synovial hypertrophy and pannus, which were the main pathology in joint involvement. Jn this study, the levels of Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) that was suggested as having role in angiogenesis in Rheumatoid Arthritis, and the relationship with disease and interleukins were investigated. Materials and Methods: Fourty patients diagnosed as Rheumatoid Arthritis according to the American Rheumatism Association (ARA) criteria and 40 healthy controls were recruited in the study. VEGF levels were determined by ELISA in the serum of all patients and control subjects. In addition, levels of TNF-cc, IL-1, 1L-2, IL-6, IL-8 were also measured. The correlation of VEGF with the disease activity parameters and relationship with the interleukins and the relationship with the usage of glucocorticoids and the Disease Modifying Anti-rheumatic Drugs (DMARD) were questioned.