Selim eklem hipermobilite sendromu ve ilişkili olabileceği klinik durumların incelenmesi
Investigation of benign joint hypermobility syndrome and clinical states that might be related
  1. Tez No: 86566
  2. Yazar: FATMA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Gösterilebilen sistemik bir romatolojik hastalığın yokluğunda, hipermobil eklemlere sahip kişilerde, kas-iskelet sistemi semptomlarının varlığı ile karakterize olan SEHMS genelde gözden kaçırılan fakat yaygın bir sendromdur. Çeşitli çalışmalarda insidansı %4-10 arasında bulunmuştur. Yüksek insidansı yanında SEHMS'nin önemli bir yanı ise FMS, MVP, marfanoid görünüm, kemik mineral yoğunluğunda azalma ve pes planus gibi, sahip olabileceği klinik birlikteliklerdir. Biz çalışmamızda SEHMS ile sahip olabileceği klinik birliktelikler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmaya, istanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran SEHMS kriterlerine sahip 34'ü kadın (%88) 5'i erkek (%11.9) 39 hasta ve yaş ve cins açısından uyumlu 18'i kadın (%90) 2'si erkek (%10) 20 kontrol alındı. SEHMS hastaları, Beighton skorlama yöntemine göre 4/9 ve üzeri puan alan hastalardan, kontrol grubu ise aynı yönteme göre 4/9 altında puan almış hastalardan oluşmaktaydı. SEHMS grubunun ortalama Beighton skoru 7,18±1,12 kontrol grubunun Beighton skoru ise 1,05+1,15 idi. Her olgu; Amerikan Romatoloji kriterlerine göre FMS sendromu ve eşlik eden bulguları, EKO ile MVP, DEXA ile kemik mineral yoğunluğu ve fizik muayene ile marfanoid görünüm ve pes planus açısından değerlendirildi. Ayrıca rutin laboratuvar tetkikleri ve FANA istendi. Medeni durumları, alışkanlıkları, beslenme özellikleri, spor aktiviteleri, kadınlarda menstruasyon durumu ve çocuk sayıları sorgulandı. Kas iskelet sistemi ile ilgili özgeçmiş ve soygeçmişleri, şikayetleri ve almış oldukları tanılar kaydedildi. 61Sonuç olarak; FMS (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY BJHMS is characterized by the occurrence of muskuloskeletal symptoms in hypermobil subjects in the absence of demonstrable systemic rheumatological disease. While it is a common clinical entity, its diagnosis is often missed. In various studies its incidence is found to be around %4 to %10. Apart from its high incidence, another import aspect of BJHMS is clinical associations like FMS, MVP, Marfanoid habitus, decrease in bone mineral density, pes planus that it may have. In our study we aimed to investigate the relationship between BJHMS and its clinical associations. Patients attending the Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Physical Therapy and Rehabilitation Department out patient clinic were assessed for the presence of BJHMS. 39 patient with BJHMS (34 women, 5 men) and age and sex matched 20 control were taken into the study. BJHMS group composed of patients with Beighton score equal or more than 4/9, and control group was composed of patients with Beighton score less than 4/9. Mean Beighton score of BJHMS and control group were 7.18±1.12 and 1.05±1. 1 5 respectively. Every patient is assessed for the presence of FMS, MVP, bone mineral density, Marfanoid habitus and pes planus by using ACR diagnostic criteria for FMS, EKO, DEXA and Physical examination respectively. History and family history of patients related with musculoskeletal system and diagnosis they received are recorded. 63FMS, pes planus (p0.05).