Gençlerde gelecek kaygısı ve hayatın anlamı ilişkisinde dindarlığın rolü
The role of religiosity in the relationship between future anxiety and the meaning of life among youths
- Tez No: 912011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, genç bireylerde dindarlığın, gelecek kaygısı ve hayatın anlamı üzerindeki etkileri kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. İstanbul ve Yalova illerinde ikamet eden 15-24 yaş aralığındaki 459 genç bireyin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmada, veriler“Beck Umutsuzluk Ölçeği,”“Yaşamın Anlamı Ölçeği”ve“Dini Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın bulguları, dindarlığın gençlerin gelecek kaygısını azaltmada ve yaşamlarına anlam kazandırmada önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir. Analizler sonucunda, dindarlık ile gelecek kaygısı arasında negatif yönlü; dindarlık ile hayatın anlamı arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, dindarlığın, demografik faktörlere (cinsiyet, eğitim düzeyi ve medeni durum) bağlı olarak farklı etkiler gösterdiği belirlenmiştir. Bu araştırma, dindarlığın genç bireylerin ruhsal iyi oluşlarını desteklemedeki etkisine ilişkin veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively examines the effects of religiosity on future anxiety and the meaning of life among young individuals. Conducted with the participation of 459 young individuals aged 15-24 residing in Istanbul and Yalova, the data were collected using the“Beck Hopelessness Scale,”“Meaning of Life Scale,”and“Religious Attitude Scale.”The findings indicate that religiosity plays a significant role in reducing future anxiety and providing meaning to the lives of young people. The analyses revealed a negative correlation between religiosity and future anxiety, and a positive correlation between religiosity and the meaning of life. Furthermore, it was determined that the effects of religiosity vary depending on demographic factors such as gender, educational level, and marital status. This study provides valuable insights into the role of religiosity in supporting the psychological well-being of young individuals.