Göç politikaları ve yönetimi bağlamında karşılaştırmalı bir analiz
A Comparative analysis in the context of migration policies and management
  1. Tez No: 912012
  2. Yazar: MEHMET ALİ KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada göç kavramı farklı yönleri vurgulandıktan sonra göç; sayısına, süresine, yasallığına ve zamanına göre 5 alt başlığa ayrılarak incelenmiştir. Göç kavramından hareketle uluslararası göç kavramı açıklanmış, uluslararası göçün nedenleri ve sonuçları sıralanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde uluslararası göçle ilgili 15 göç teorisine değinilmiştir. Uluslararası göçle ilgili temel kavramlar, göç politikaları ve göç yönetimi kavramları, ülkelerin uygulamakta oldukları entegrasyon, asimilasyon ve çokkültürlülük politikaları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise göç yönetimi kavramsal olarak açıklanmış, göç yönetiminde hangi aktörlerin yer aldığı, düzenli ve düzensiz göç yönetiminin hangi unsur ve uygulamalardan oluştuğuna değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türkiye ve Almanya'nın göç tecrübeleri açıklanmış, tarihsel süreç içerisinde yaptıkları düzenlemeler aktarılmıştır. Her iki ülkenin de güncel göç politikaları açıklanmaya çalışılmıştır. Son olarak ülkelerin güncel durumları ortaya konulmuş, göç yönetimlerinde attıkları adımlar karşılaştırılmış, öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, after emphasizing the different aspect of the concept of migration, migration was examined by dividing it into 5 subheadings accorging to its number, duration, legality and time. Based on the concept of migration, the concept of international migration has been explained, the causes and consequences of international migration have been listed. In the second part of the study, 15 migration theories related to international migration were mentioned. Basic concepts related to international migration, migration policies and migration management concepts, integration, assimilation, multiculturalism policies implemented by countries are explained. In the third chapter, migration management is explained conceptually, which actors are involved in migration management, and which elements and practices consist of regular and irregular migration management. In the fourth part of the study, the migration experiences of Türkiye and Germany are explained and the regulations they made throughout the historical process are explained. An attempt has been made to explain the current immigration policies of both countries. Finally, the current situation of the countries is revealed, the steps they have taken in migration management are compared, and suggestions are listed.