Ebeveynlerin kendi ebeveynlik davranışlarına ilişkin algıları ile çocuklarının ebeveynlik davranışlarına ilişkin algılarının karşılaştırlması
Examining parents' perceptions of their own parenting behavior and their children's parenting behavior
  1. Tez No: 912017
  2. Yazar: ZÜMRÜT SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocuk gelişiminde ebeveynlerin çocuğa karşı sergiledikleri tutum ve davranışlar, ebeveynlerin çocukla ilişkisi oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı anne ve babaların ebeveyn davranış algıları ile çocukların kendi ebeveynlerinin davranışlarına ilişkin algılarının karşılaştırılmasıdır. Ebeveyn davranışlarına ilişkin algılar üzerine, ebeveynlik ve çocuk algıları ile ilgili çalışma ülkemizde bulunmamaktadır. Çocukların ebeveynlik davranışlarında algıları farklılık gösterebilir Bu araştırma ilkokul kurumuna devam eden çocukların kendilerinin ve kendi anne baba tutumları arasındaki algılarını incelemek üzere ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmanın verileri 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Gaziantep İli Şahinbey İlçesi Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilkokullarda ilkokul 3. ve 4. Sınıfta eğitim görmekte olan 407 öğrenci ve kendi ebeveynlerinden elde edilmiştir. Çalışmaya katılacak olan bireylerin belirlenmesinde uygun/elverişli örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada, kişisel bilgi formu, Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği-Çocuk formu ve Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği- Ana Baba Formu uygulanmıştır. Korelasyon değerleri incelendiğinde aynı alt boyutlarda çocuklar ve annelerin ebeveynlik davranışlarına ilişkin algıları arasındaki en yüksek korelasyon Çocukla İlgilenme alt boyutunda, en düşük korelasyon ise Tutarsız Disiplin alt boyutundadır. Çocukların ve babaların ebeveynlik davranışlarına ilişkin algıları arasında görülen en yüksek korelasyon Çocukla İlgilenme alt boyutunda, en düşük korelasyon değeri Tutarsız Disiplin alt boyutunda görülmektedir. Anne ve babaların AEDÖ-EF alt ölçek puan ortalamaları incelendiğinde, annelerin Çocukla İlgilenme ve Olumlu Ebeveynlikte babalardan anlamlı şekilde daha yüksek puanlar aldığını; Zayıf Ebeveyn Takibinde ise babaların annelerden daha yüksek puanlar aldığını göstermektedir. Tutarsız Disiplin ve Dayakla Cezalandırma alt boyutunda ise anne ve baba grupları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Sonuçlar literatürle benzerlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In child development, the attitudes and behaviors of parents towards their children and the relationship between parents and their children are very important. The aim of this study is to compare the perceptions of parental behaviors of mothers and fathers with the perceptions of children regarding their own parents' behaviors. There are no studies on perceptions of parenting and child perceptions regarding parental behaviors in our country. Children's perceptions of parenting behaviors may differ This study was prepared in accordance with the relational screening model in order to examine the perceptions of children attending primary school between their own and their own parents' attitudes. The data of this study was obtained from 407 students studying in the 3rd and 4th grades of primary school in official primary schools affiliated to the Şahinbey District National Education Directorate of Gaziantep Province in the 2023-2024 academic year and their parents. The appropriate/convenient sampling method was applied to determine the individuals who would participate in the study. In the study, a personal information form, the Alabama Parenting Behavior Scale-Child Form and the Alabama Parenting Behavior Scale-Parent Form were applied. When the correlation values are examined, the highest correlation between the perceptions of children and mothers regarding parenting behaviors in the same sub-dimensions is in the Child Care sub-dimension, while the lowest correlation is in the Inconsistent Discipline sub-dimension. The highest correlation between the perceptions of children and fathers regarding parenting behaviors is in the Child Care sub-dimension, while the lowest correlation value is in the Unpleasant Discipline sub-dimension. When the mean scores of the AEDÖ-EF sub-scales of mothers and fathers are examined, it is seen that mothers have significantly higher scores than fathers in Child Care and Positive Parenting; and fathers have higher scores than mothers in Poor Parental Monitoring. No significant difference was observed between the mother and father groups in the Inconsistent Discipline and Spanking sub-dimensions. The results are similar to the literature.