Teknoloji ile zenginleştirilmiş yeni nesil etkileşimli kitap tasarımlarının işlevsel özelliklerine ilişkin potansiyellerin ve gelecek yönelimlerinin belirlenmesi
Determining the potentials and future trends of functional features in technology-enriched next-generation interactive book designs
- Tez No: 912019
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYSAL DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Etkileşimli çocuk kitapları, geleneksel basılı çocuk kitaplarından farklı olarak alışılan okuma deneyimini yeniden şekillendiren kitaplardır. Düz anlatım biçiminin yerine farklı tasarım teknikleri kullanarak tasarlanan etkileşimli çocuk kitapları, çocukların kitapla hem fiziksel hem de zihinsel etkileşime girmesini amaçlar. Etkileşimli çocuk kitapları çocukların dikkatlerini çekmek, aktif katılımını ve keşfetmesini sağlamak için birden fazla görsel araç ve farklı unsurlar (dokunmalı yüzeyler, minik oyuncaklar, katlanır kartlar, ses öğeleri, vb.) içerir. Bu çalışmanın temel amacı, kullanıcının (çocuğun) yalnızca izleyici rolünde olduğu veya kısıtlı etkileşim araçları ile sunulan kitaplar yerine teknolojiyle zenginleştirilmiş; dokunsal, işitsel ve görsel duyular gibi çoklu duyuları deneyime dahil eden etkileşimli çocuk kitaplarının gelecekteki gelişim potansiyellerini tasarım bağlamında incelemektir. Araştırma kapsamında alana yönelik tasarlanan, alanda var olan etkileşimli kitapların ürün odaklı sektör analizi yapılmıştır. Etkileşim türlerine göre kategoriler oluşturulmuş ve etkileşimli çocuk kitapları türlerine göre sınıflandırılmıştır. Alanında uzman kişilerle kişisel çalıştay düzenlenmiştir. Sonuçlar doğrultusunda, teknoloji ile zenginleştirilmiş yeni nesil etkileşimli kitap tasarımlarının işlevsel özelliklerine ilişkin potansiyeller ve gelecek yönelimleri belirlenmiş; çocuklara yönelik etkileşimli kitap tasarımı için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interactive children's books, distinct from traditional printed counterparts, redefine the conventional reading experience by incorporating innovative design strategies that extend beyond linear narratives. These books employ a variety of sensory and interactive elements—such as touch-sensitive surfaces, embedded toys, fold-out features, and auditory components—to actively engage children cognitively and physically. By fostering attention, participation, and exploration, interactive books serve as dynamic tools for developmental engagement. This study aims to investigate, from a design perspective, the developmental potential of technology-enhanced interactive books that stimulate multiple senses (e.g., tactile, auditory, and visual), contrasting them with traditional books that position children as passive observers or limit interaction to rudimentary elements. The research incorporates a sectoral analysis of both existing and newly developed interactive books, categorizing them based on interaction types and functionalities. Additionally, insights were gathered through a dedicated workshop with experts in the field. The findings reveal emerging trends and potential advancements in the functional features of next-generation, technology-enriched interactive book designs. Recommendations are provided to guide the development of interactive books that effectively integrate innovative technologies to enhance children's engagement and learning experiences.