Marmara Bölgesi ağızlarında ünlü düşmesi
Vowel reduction in the dialects of the Marmara Region
- Tez No: 912037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, Marmara Bölgesi ağızlarında gözlenen ünlü düşmelerini tespit etmeyi, bu düşmelerin sebeplerini incelemeyi, hangi ünlülerin kelimenin hangi kısmında düştüğünü belirlemeyi ve hangi sözcüklerde daha fazla ünlü düşmesinin gerçekleştiğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ünlü düşmelerini belirleyerek Marmara Bölgesi ağızlarında en sık düşen ünlüleri, düşmenin nedenlerini ve meydana geldiği konumları değerlendirme, bu çalışmanın temel hedeflerini oluşturmaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak şekillendirilmiştir. Marmara Bölgesi ağızları üzerine yapılan araştırmaların derleme metinleri incelenmiş ve kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Çalışmanın evrenini oluşturan 30 farklı eser, ses bilgisi açısından detaylı bir analize tabi tutulmuştur. İncelemede elde edilen ünlü düşmeleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiş, tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın bulguları, sadece Marmara Bölgesi için değil, aynı zamanda diğer bölgesel Türkçe ağızları için de benzer çalışmaların yolunu gösterebilecek niteliktedir. Bu nedenle, bu çalışma, ağız araştırmalarına yeni bir bakış açısı getirmenin yanı sıra gelecekte yapılacak ses bilgisi çalışmalarına da rehberlik edebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify vowel reductions observed in Marmara region, examine the reasons behind these reductions, determine which vowels fall in which parts of words, and analyze where vowel reductions occur more frequently in words. By identifying vowel reductions, the study aims to evaluate the most commonly reduced vowels in Marmara region, their reasons for reduction, and the positions where reductions occur. The study is shaped using qualitative research methods, specifically document analysis. Compilation texts from research on Marmara region were meticulously examined, and a comprehensive literature review was conducted. A total of 30 different works forming the universe of the study were subjected to detailed analysis from a phonological perspective. The identified vowel reductions were thoroughly evaluated, presented in tables, and interpreted. The findings of this study are significant not only for Marmara region but also can guide similar studies in other regional Turkish dialects. Therefore, this study not only brings a new perspective to dialect research but also provides guidance for future phonological studies.