Türkiye petrol endüstrisi için optimum stok seviyesi
Optimum inventory stock level for the Turkish petroleum industry
- Tez No: 912056
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMOOD SHAFIEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Cranfield University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin temel amacı, gerekli hizmet seviyesinde talebi ve teslim süresini karşılarken envanter seviyesini optimize etmek ve geliştirmektir. Tezin amacına ulaşabilmek için stok verileri üzerinde hem niteliksel hem de niceliksel araştırmaların yapılması, stok tutma maliyeti, sipariş maliyeti ve eksiklik maliyetinin belirlenmesi gerekmektedir. Konuyu anlamak için TP'nin kilit isimleriyle görüşmeler yapılarak nitel araştırma yapılıyor. Nicel araştırma, bu çalışmayı gerçekleştirmek için kullanılan temel tekniktir ve ABC analiziyle desteklenen emniyet stoku ve yeniden sipariş noktası düzeyini belirlemek için uygulanır. Veriler 2010-2014 yılı değerleri esas alınarak yapılmış ve simülasyon programı stok düzeyinin araştırılmasına yönelik tasarlanmıştır. Bu kullanıcı dostu program, sorumlu kişilerin adet ve sipariş sıklıklarının belirlenmesine olanak sağlaması için MATLABGUI üzerinde oluşturulmuştur. Model dalgalanmaları gösterir ve ne kadar doğru olduğunu gösterir. Öğelerin yeniden sipariş noktası ve emniyet stok düzeyi açısından sipariş edilmesi gerektiğinde, yerleştirilen miktarlar. Bu nedenle, daha sonraki araştırmalar için envanter düzeyinde iyileştirmeye olanak sağlayacak uygun optimizasyon yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis is to optimize and develop inventory level while satisfying demand and lead-time at the required service level. In order to achieve the aim of the thesis, both qualitative and quantitative researches of inventory data are necessary to figure out the holding cost, ordering cost and shortage cost. Qualitative research is performed to understand the issue by interviewing with key people of TP. Quantitative research is the main technique to achieve this study and it is applied to determine safety stock and reorder point level that are supported by ABC analysis. The data is conducted based on the year 2010- 2014 values and the simulation program is designed to investigate the inventory level. This user-friendly program was built in MATLABGUI for the responsible people to allow the determination of the quantities and order frequencies. The model illustrates fluctuations and shows how accurate the item the quantities placed, when the items must be ordered in terms of reorder point and safety stock level. Hence, the suitable optimization methods suggested for further research that enable improvement in inventory level.